„Už léta si připadám jako natvrdlý a teď se to konečně ukázalo jako výhoda," říká o sobě Michal Novotný alias Micl, jeden z autorů. Kdo se přijde do muzea podívat, nemůže si nevšimnout, že vystavené obrazy jsou jiného ražení, než na jaké je návštěvník zvyklý. Pestré barvy, výrazné motivy, pro někoho možná i trochu nestydaté, mnohdy připomínají komiks.

Přiznání

Výtvarníci tvrdí, že kolem nás je spousta natvrdlých, jen oni se k tomu dokážou veřejně přiznat. Nezvyklá tvorba se lidem líbí. „Jsem nadšená, že mezi námi takoví umělci jsou a že se dokáží přes plátno prezentovat. Jsou velice kreativní," uvedla Alena Omastová z Javorníku.

Inspiraci hledají v životě. „Někdo žije smutný, někdo veselý. My malujeme ty stránky, na které chceme myslet. Ve větší míře jsou veselé, citově významné," vysvětlil výtvarník Lukáš Miffek. Absolventy akademie výtvarných umění spojuje chuť malovat. „Nejsme klasická skupina. Našli jsme společnou řeč. Dohodli jsme se na sérii výstav. Máme společný přístup k malbě," poznamenal Karel Jerie.

Výstavní projekt Natvrdlí představuje přední české umělce Karla Jerie, Micla, Lukáše Miffka a Jaroslava Valečku. „Když v roce 2010 Karel Jerie a Lukáš Miffek zformulovali manifest Budoucnost patří Natvrdlým, nešlo o vytvoření nové umělecké skupiny, ale o zaujetí určitého uměleckého postoje," uvedla Rea Michalová, kurátorka výstavy. Umělci obhajují figurativní malbu a rozvíjejí tradici poutavého obrazového sdělení. A to se jim daří.

Kreativní výstava ve svitavském muzeu potrvá do 18. listopadu.