VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Náš' Zdeněk Nejedlý. Beseda o knize Jiřího Křesťana bude zajímavá

Litomyšl – V neděli 10. března v 15 hodin se v malém sále Smetanova domu uskuteční diskuse nad knihou PhDr. Jiřího Křesťana, CSc., pojednávající o jedné z nejkontroverznějších postav našich novodobých dějin. Zdeňku Nejedlém…

8.3.2013
SDÍLEJ:

ZDENĚK NEJEDLÝ je zachycený na snímku při svojí první poválečné návštěvě Litomyšle v červnu roku 1945.Foto: archiv Regionálního muzea Litomyšl

Mezi diskutujícími hosty zasednou vedle autora také profesor Karlovy univerzity Petr Čornej a místní vědecká kapacita Milan Skřivánek. Debatu, jejímiž organizátory jsou spolu s Regionálním muzeem v Litomyšli také nakladatelství Paseka, pražský Národní archiv a Městský úřad Litomyšl, bude moderovat místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Nebude to první litomyšlská veřejná diskuze o Zdeňkovi Nejedlém. Po jeho čtyřicetiletém bezvýhradném uctívání se o něm kritická debata rozhořela sérií článků na stránkách Lilie již v roce 1991. Pokračovala o dva roky později, kdy tomto o místním rodákovi pronesl na gymnáziu přednášku právě Petr Čornej. Následovala dlouhá odmlka, a to až do roku 2004, kdy se v souvislosti s vydáním knihy o monstrprocesu s rektorem Stříteským rozvířila nová diskuze, zejména o oprávněnosti ministrova pomníku před jednou z místních základních škol, do níž se aktivně zapojila i místní pobočka Konfederace politických vězňů. Ta přednesla vedení města návrh na odstranění této sochy, který následně podpořili i čtyři z pěti představitelů litomyšlských církví.

Do debaty vstoupila řada lidí na stránkách Mladé fronty, Práva a Lidových novin, kde se objevil článek hudebního teoretika Jiřího Černého podporující dosavadní stav. Posledním, kdo se k této problematice vyjádřil a označil existenci Nejedlého pomníku za „veřejnou hanbu", byl v roce 2008 v časopisu Reflex historik Jan P. Kučera. Jednalo se v mnoha případech o diskuze vyhrocené a mnoho jejích aktérů, zvlášť z řad politických vězňů a jejich potomků, si z nich odneslo četné šrámy na duši.
Doufáme, že chystaná debata přinese mnoho nových impulzů a reflexí, které přispějí k náhledu na tuto problematiku z dalšího úhlu. Jeden takový před nás klade v úvodu ke knize její autor – „některá témata musí být zlehčena, nahlédnuta z ironického nadhledu, aby mohla být pochopena (…) možná toto je cesta, jak se vyrovnat s některými traumaty z minulosti." K setkání zveme vedle emocionálně nezainteresované veřejnosti také politické vězně, kteří mají ke Zdeňkovi Nejedlému odpor, protože v době, kdy zastával nejvyšší stranické a vládní funkce, byli krutě perzekvováni, ale i zastánce politiky komunistické strany, kteří jej jsou schopni ústy Maxe Olšana blahoslavit za „ozdravění" našeho školství (viz litomyšlská Lilie z 6. listopadu 2012, s. 4).

Přeji nám všem, aby naše diskuze nebyla marná.

MARTIN BOŠTÍK,
Regionální muzeum v Litomyšli

RECENZE KNIHY

Jiří Křesťan, Zdeněk Nejedlý. Politik a vědec v osamění, Nakladatelství Paseka v Praze a Litomyšli a Národní archiv v Praze, 2012

Minulý měsíc se dostala na pulty našich knihkupectví obsáhlá biografie jednoho z nejuctívanějších, ale také nejnenáviděnějších Litomyšlanů všech dob. Je výsledkem více něž dvacetileté práce, během které autor sesbíral k danému tématu až neuvěřitelné množství materiálu, a to i za hranicemi naší země – podnikl dokonce dvě několikatýdenní cesty do Moskvy, kde v různých archivech hledal stopy po Nejedlého válečném pobytu. Podotkněme, že nikoli marně. Jde o obdivuhodné dílo napsané velice čtivým stylem, v němž autor nešetřil vtipem, jímž své vyprávění oživuje. Například uvádí, že matka pozdějšího ministra se jmenovala za svobodna Bubáková, tudíž „náš hrdina byl tedy polovičním Bubákem."

Jiří Křesťan před námi sleduje všechny možné záhyby Nejedlého života, v prvé řadě však konstatuje fakta a vyhýbá se zjednodušujícímu vidění. Vyprávění počíná líčením idylického dětství, v němž zaujme zejména sebevědomí malého Zdeňka, který již v tomto věku dával svým vrstevníkům najevo, že pro něho jsou jejich cíle příliš nízké, a byl přesvědčen o svém výjimečném poslání.

Neochvějné vědomí vlastní výlučnosti se nakonec stalo trvalým rysem Nejedlého povahy. S ním kráčel životem, pouštěl se do ostrých polemik (spor o Dvořáka, Sukova aféra apod.) a s ním došel až do pozice servilního schvalovatele vražd páchaných na vlastním národě. Vynikajícím způsobem jsou podány partie pojednávající o činnosti pozdějšího ministra v moskevském exilu (sám sebe natolik přeceňoval, že si v tamní československé kolonii vysloužil mnoho úšklebků) a jeho poválečném působení, kdy na počátku 50. let přebíjel svoji nejistotu a strach z reality, jíž pomáhal nastolit, halasnými útoky na odsuzované a popravované.

Jak praví autor: „Jedněmi z nejhrůznějších intelektuálních výkonů 20. století u nás jsou projevy, jež pronesl v rozhlase po odsouzení Rudolfa Slánského a spoluobviněných." Na druhou stranu je naprosto fascinující Nejedlého pracovní nasazení a rozsah jeho vědeckého díla, na jehož vytvoření by běžný smrtelník musel mít bez nadsázky několik životů.

Pokud si můžeme vypůjčit slova profesora Petra Čorneje, jednoho z lektorů publikace, je Křesťanovo dílo „nejpodrobnější, nejobsáhlejší, faktograficky nejspolehlivější a nepochybně nejlepší biografií Zdeňka Nejedlého." Podle jeho dobrozdání je v rámci české historiografie Křesťanova kniha bez nadsázky událostí.

MARTIN BOŠTÍK

Autor: Redakce

8.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Bankovní makléř 25 000 Kč

Bankovní makléři Bankovní specialista. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TELEFONICKÝ KONTAKT NUTNÝ PŘEDEM !!, Náplň práce:, - Koordinace a řízení jednání mezi veškerými účastníky , - Odborný profesní poradce v bankovnictví, - Komunikace s klientem a s úřady, Požadujeme:, - Komunikativnost , - Samostatnost, důslednost, proaktivitu, zodpovědnost, iniciativu , - Ochotu učit se novým věcem , - Odolnost vůči stresu, Na e-mailovou adresu prace@jamesgrant.cz posílejte svůj životopis s motivačním dopisem., , Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 3 týdnů od zaslání životopisu, berte to prosím tak, že byla dána přednost jiným kandidátům, kteří lépe vyhovují požadavkům na zadanou pozici. Velice děkujeme za pochopení.. Pracoviště: Pm javůrek s.r.o., Smetanovo náměstí, č.p. 28, 570 01 Litomyšl. Informace: Lucie Nejezchlebová, +420 778 405 718.

Stavebnictví - Stavebnictví Kameníci, řezači atp. 15 000 Kč

Kameníci, řezači a brusiči kamene. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Telefonický kontakt nutný předem!, Požadujeme dobré pracovní nasazení, zodpovědnost a snahu se učit novým věcem., Jedná se o krátkodobé zaměstnání na 3 měsíce.. Pracoviště: Stavební sdružení boštík s.r.o., 570 01 Litomyšl. Informace: Petr Faltys, +420 775 337 405.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 850 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pracovník v sociálních službách - přímá obslužná péče - osobní asistent, pečovatel v terénu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Oblastní charita Nové Hrady u Skutče, Chotovice 31, Litomyšl 570 01, (Terénní služba pro oblast Hlinecka a Chotovice), Požadujeme:, - min. SOU vzdělání, - schopnost přijmout poslání a vize organizace, - komunikativnost, organizační schopnosti, samostatnost, flexibilita a spolehlivost, - uživatelskou znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), - řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, - trestní bezúhonnost, Výhodou:, - akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách, - praxe v oboru sociální práce a případné zkušenosti s prací s lidmi se zdravotním postižením, Nabízíme:, - zajímavou, různorodou práci, - možnost seberealizace a osobního rozvoje, - podporu dalšího vzdělávání v sociální oblasti , - příjemné prostředí a dobrý kolektiv, , 5 týdnů dovolené, stravenky…. Pracoviště: Oblastní charita nové hrady u skutče, 570 01 Litomyšl. Informace: Jana Jílková, +420 461 310 569.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 18 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Pracovník směnové kontroly plastových výrobků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce ve dvousměnném provoze Po- Pá,12-ti hodinové směny, denní a noční směny., Nástup možný ihned!, V případě zájmu pošlete svůj životopis na e-mail: personalni@williplast.cz , nebo volejte na tel.: 733 318 998, 733 130 059. , Pohovor je nutné domluvit předem!. Pracoviště: Willi plast s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 1210, 570 01 Litomyšl. Informace: Ludmila Štarmanová, +420 605 888 159.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tým svitavských kadetů zápolí druhým rokem statečně v konkurenci nejlepších českých volejbalových klubů. Aby tomu tak bylo i ve třetí sezoně po sobě, musí zvládnout baráž.

Baráž odvrátit nemohli, ale tři cenná vítězství v bouřlivé kulise udělala radost

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Bartošovi začíná ostrá sezona, na úvod pojede ve světové konkurenci

 Litomyšl – Nejúspěšnější sportovec svitavského regionu za rok 2017 Petr Bartoš vstupuje o tomto víkendu do nové závodní sezony. Na letošek si motokrosař Orion Racing Teamu Litomyšl naplánoval starty v několika rozličných seriálech a čeká ho tudíž pořádný zápřah.

Prázdniny přinesly kýžený ústup chřipky

Pardubický kraj - Chřipková epidemie v kraji skončila, nemocnice tudíž povolily návštěvy.

Slovan má „mečbol“. Kohoutům nedal naději

Moravská Třebová /KRAJSKÝ HOKEJ/ – Neděle 18. března se může stát dnem moravskotřebovských oslav. Stačí „maličkost“, potvrdit svoji převahu nad soupeřem také ve třetím utkání.

Já u ničeho nebyla, není to prawda. Ale myslím si swé...

Chvaletice – Sdílení bez myšlení. Lživá zpráva oběhla stovky lidí. Vyvolala strach, ale i volání po „zmizíkování“ lidí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT