VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Náš' Zdeněk Nejedlý. Beseda o knize Jiřího Křesťana bude zajímavá

Litomyšl – V neděli 10. března v 15 hodin se v malém sále Smetanova domu uskuteční diskuse nad knihou PhDr. Jiřího Křesťana, CSc., pojednávající o jedné z nejkontroverznějších postav našich novodobých dějin. Zdeňku Nejedlém…

8.3.2013
SDÍLEJ:

ZDENĚK NEJEDLÝ je zachycený na snímku při svojí první poválečné návštěvě Litomyšle v červnu roku 1945.Foto: archiv Regionálního muzea Litomyšl

Mezi diskutujícími hosty zasednou vedle autora také profesor Karlovy univerzity Petr Čornej a místní vědecká kapacita Milan Skřivánek. Debatu, jejímiž organizátory jsou spolu s Regionálním muzeem v Litomyšli také nakladatelství Paseka, pražský Národní archiv a Městský úřad Litomyšl, bude moderovat místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Nebude to první litomyšlská veřejná diskuze o Zdeňkovi Nejedlém. Po jeho čtyřicetiletém bezvýhradném uctívání se o něm kritická debata rozhořela sérií článků na stránkách Lilie již v roce 1991. Pokračovala o dva roky později, kdy tomto o místním rodákovi pronesl na gymnáziu přednášku právě Petr Čornej. Následovala dlouhá odmlka, a to až do roku 2004, kdy se v souvislosti s vydáním knihy o monstrprocesu s rektorem Stříteským rozvířila nová diskuze, zejména o oprávněnosti ministrova pomníku před jednou z místních základních škol, do níž se aktivně zapojila i místní pobočka Konfederace politických vězňů. Ta přednesla vedení města návrh na odstranění této sochy, který následně podpořili i čtyři z pěti představitelů litomyšlských církví.

Do debaty vstoupila řada lidí na stránkách Mladé fronty, Práva a Lidových novin, kde se objevil článek hudebního teoretika Jiřího Černého podporující dosavadní stav. Posledním, kdo se k této problematice vyjádřil a označil existenci Nejedlého pomníku za „veřejnou hanbu", byl v roce 2008 v časopisu Reflex historik Jan P. Kučera. Jednalo se v mnoha případech o diskuze vyhrocené a mnoho jejích aktérů, zvlášť z řad politických vězňů a jejich potomků, si z nich odneslo četné šrámy na duši.
Doufáme, že chystaná debata přinese mnoho nových impulzů a reflexí, které přispějí k náhledu na tuto problematiku z dalšího úhlu. Jeden takový před nás klade v úvodu ke knize její autor – „některá témata musí být zlehčena, nahlédnuta z ironického nadhledu, aby mohla být pochopena (…) možná toto je cesta, jak se vyrovnat s některými traumaty z minulosti." K setkání zveme vedle emocionálně nezainteresované veřejnosti také politické vězně, kteří mají ke Zdeňkovi Nejedlému odpor, protože v době, kdy zastával nejvyšší stranické a vládní funkce, byli krutě perzekvováni, ale i zastánce politiky komunistické strany, kteří jej jsou schopni ústy Maxe Olšana blahoslavit za „ozdravění" našeho školství (viz litomyšlská Lilie z 6. listopadu 2012, s. 4).

Přeji nám všem, aby naše diskuze nebyla marná.

MARTIN BOŠTÍK,
Regionální muzeum v Litomyšli

RECENZE KNIHY

Jiří Křesťan, Zdeněk Nejedlý. Politik a vědec v osamění, Nakladatelství Paseka v Praze a Litomyšli a Národní archiv v Praze, 2012

Minulý měsíc se dostala na pulty našich knihkupectví obsáhlá biografie jednoho z nejuctívanějších, ale také nejnenáviděnějších Litomyšlanů všech dob. Je výsledkem více něž dvacetileté práce, během které autor sesbíral k danému tématu až neuvěřitelné množství materiálu, a to i za hranicemi naší země – podnikl dokonce dvě několikatýdenní cesty do Moskvy, kde v různých archivech hledal stopy po Nejedlého válečném pobytu. Podotkněme, že nikoli marně. Jde o obdivuhodné dílo napsané velice čtivým stylem, v němž autor nešetřil vtipem, jímž své vyprávění oživuje. Například uvádí, že matka pozdějšího ministra se jmenovala za svobodna Bubáková, tudíž „náš hrdina byl tedy polovičním Bubákem."

Jiří Křesťan před námi sleduje všechny možné záhyby Nejedlého života, v prvé řadě však konstatuje fakta a vyhýbá se zjednodušujícímu vidění. Vyprávění počíná líčením idylického dětství, v němž zaujme zejména sebevědomí malého Zdeňka, který již v tomto věku dával svým vrstevníkům najevo, že pro něho jsou jejich cíle příliš nízké, a byl přesvědčen o svém výjimečném poslání.

Neochvějné vědomí vlastní výlučnosti se nakonec stalo trvalým rysem Nejedlého povahy. S ním kráčel životem, pouštěl se do ostrých polemik (spor o Dvořáka, Sukova aféra apod.) a s ním došel až do pozice servilního schvalovatele vražd páchaných na vlastním národě. Vynikajícím způsobem jsou podány partie pojednávající o činnosti pozdějšího ministra v moskevském exilu (sám sebe natolik přeceňoval, že si v tamní československé kolonii vysloužil mnoho úšklebků) a jeho poválečném působení, kdy na počátku 50. let přebíjel svoji nejistotu a strach z reality, jíž pomáhal nastolit, halasnými útoky na odsuzované a popravované.

Jak praví autor: „Jedněmi z nejhrůznějších intelektuálních výkonů 20. století u nás jsou projevy, jež pronesl v rozhlase po odsouzení Rudolfa Slánského a spoluobviněných." Na druhou stranu je naprosto fascinující Nejedlého pracovní nasazení a rozsah jeho vědeckého díla, na jehož vytvoření by běžný smrtelník musel mít bez nadsázky několik životů.

Pokud si můžeme vypůjčit slova profesora Petra Čorneje, jednoho z lektorů publikace, je Křesťanovo dílo „nejpodrobnější, nejobsáhlejší, faktograficky nejspolehlivější a nepochybně nejlepší biografií Zdeňka Nejedlého." Podle jeho dobrozdání je v rámci české historiografie Křesťanova kniha bez nadsázky událostí.

MARTIN BOŠTÍK

Autor: Redakce

8.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 11 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK V CHARITNÍ PEČOVATELSKÉ SLUŽBĚ A V DENNÍM STACIONÁŘI DOMEČEK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: písemně (náležitosti přihlášky do výběrového řízení: ručně psaný motivační dopis, strukturovaný životopis. Životopis doplňte, prosím, o následující prohlášení:, "Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro inzerovanou pracovní nabídku dávám, ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k jejich zpracování a uchovávání"), , Přihlášky zasílejte do 25. 6. 2018 na adresu: Charita Moravská Třebová, Svitavská 44, 571 01 Moravská Třebová - obálku označte heslem „VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ“, nebo scanem na e-mail: ludmila.dostalova@mtrebova.charita.cz. Vybraní zájemci budou pozvání k přijímacímu pohovoru, který proběhne v termínu od 27. – 29. 6. 2018. Charita Moravská Třebová si vyhrazuje právo nevybrat žádného zájemce.. Pracoviště: Charita moravská třebová - moravská třebová (svitavská), Svitavská, č.p. 655, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Ludmila Dostálová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 832 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9832 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Gymnázium aloise jiráska, litomyšl, t. g. masaryka 590, T. G. Masaryka, č.p. 590, 570 01 Litomyšl. Informace: Eva Kmošková, +420 468 008 953.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny B, způsobilost dle vyhlášky 50/78 Sb., KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Pavel kopsa, náměstí Míru, č.p. 75, 568 02 Svitavy 2. Informace: Martin Kopsa, +420 604 838 624.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Řidič - skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny B, C+E, profesní průkaz, oprávnění VZV výhodou , NABÍZÍME: stravenky, KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Stavebniny stupka s. r. o. - svitavy, Hlavní, č.p. 399, 568 02 Svitavy 2. Informace: Miroslav Stupka, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ostatky rektora Stříteského se vrátí na hřbitov.

Ostatky rektora Stříteského se vrátí na hřbitov

Piano u obřadní síně v Lanškrouně.

Přijďte si zabrnkat k obřadní síni na piano

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Pět absolventů má diplomy

Moravská Třebová - Zájem o studium vyšších odborných škol postupně klesá. Stejně jako ve vojenské škole v Moravské Třebové.

Sběr pro děti, či soutěž rodičů?

Litomyšl – Sběr papíru patří k tradičním akcím na základních školách v celém okrese. Děti ze Základní školy U Školek v Litomyšli byly nejlepší ve městě. Za to jim patří Perníková popelnice, kterou získala Litomyšl v krajské soutěži.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT