Pořadatelé mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl mají dvě možnosti. Buď festival pouze online bez diváků, nebo komorní verze v červenci. Jedno je jisté, lidé, kteří si koupili vstupenky, o své peníze nepřijdou.

„Podle harmonogramu uvolňování restrikcí je zřejmé, že v plném rozsahu s pořady pro tisíc diváků se Smetanova Litomyšl nebude moci uskutečnit ani v původním termínu, ani v náhradním v červenci. Je prakticky rozhodnuto, že budeme na všechny pořady vracet vstupné. Oficiální rozhodnutí zveřejníme v průběhu několika dní. Termíny a způsoby vracení budou zveřejněny na webových stránkách festivalu,“ sdělil ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Milovníci vážné hudby ale možná o svoji dávku kultury nepřijdou. Vedení festivalu plánuje alternativní komorní podobu festivalu a už o ní jednají s partnery a umělci. Hejtman Martin Netolický navíc včera zveřejnil návrh na koncerty z nádvoří v přímém přenosu.

„Budeme jednat s organizátory festivalu a vedením města o online verzi Smetanovy Litomyšle ve spolupráci s Českou televizí,“ podotkl Netolický.

Otazník visí i nad mezinárodními houslovými kurzy, které tradičně v létě vede v Litomyšli profesor Milan Vítek a na které se sjíždějí mladí umělci z celého světa. „Dali jsme si termín na odpískání konec května. O jenom české verzi nemůžeme uvažovat, když máme pana profesora Milana Vítka v USA,“ uvedl ředitel kurzů Radomil Kašpar.

Bude Cihelna?

Nejistá je ovšem i velká vojensko-historická akce Cihelna Králíky, která se koná vždy ve druhé polovině srpna. „Jednal jsem s organizátory a dohodli jsme se, že s definitivním rozhodnutím ještě počkáme. Není totiž jasné, jak a zda se do letošního ročníku zapojí armáda, policie, hasiči, celní správa a ostatní spolupracující složky. Cihelnu je možné v omezeném režimu uspořádat jen na dobrovolnické bázi, ale i to se bude odvíjet od dalšího uvolňování opatření,“ vysvětlil hejtman Netolický.

Dopravní nehoda u Horního Jelení
Při nehodách končila auta ve stromech

Velká pardubická

Kapitola sama pro sebe je Velká pardubická. Hlavní závod se podle hejtmana pravděpodobně bude moci běžet, ale jisté nejsou kvalifikační dostihy, které se normálně běží od jarních měsíců. „Tady opravdu nikdo z nás nemá křišťálovou kouli. Je jisté, že i tady bude muset být nějaký upravený mimořádný režim,“ dodal Netolický.

Litomyšl přišla o tradiční zahájení Lázní ducha, které se koná koncem dubna. Neuskuteční se ani květnové Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Vynahradí si to ale v září. Na první víkend v září plánuje Litomyšl veselici s pracovními názvy (B)láznění se špetkou gastroslavností nebo Lázeňský gastrovíkend. „Věříme, že se nejen Litomyšlané po dlouhém odloučení v karanténě budou chtít potkat a popovídat si. Pokusíme se pozvat alespoň některé z kapel a hostů, které jsme měli připravené na obě zrušené akce. Cílem podzimní akce není jen oslavit vítězství nad koronavirem, ale také nahradit výpadky v příjmech ubytovatelů, stravovatelů a dalších poskytovatelů služeb,“ přiblížila plány Michaela Severová z litomyšlské radnice.

Kraj nechce nechat organizátory akcí na holičkách. Zachová proto podporu ve výši třetiny slíbené dotace. V případě prokazatelných nákladů může kraj uvolnit až padesát procent původně avizovaných dotací.

Stavba dálnice D35 od Hradce Králové do Ostrova u Vysokého Mýta. Tam se provizorně napojí na státovku I/17 z Chrudimi do Vysokého Mýta
Dálnice D35 má hotová další dvě „územka“