Atrakcí zámku je i nedávno otevřená středověká mučírna, podle radnice největší v zemi.

První ročník festivalu lidové zábavy nese podtitul Jak bývalo veselo na zámku i v podzámčí. „Nádvoří zámku ožije nefalšovanou moravskou zabijačkou s lidovou hudbou, bavičem a soutěžemi pro dospělé,“ uvedla tisková mluvčí e Pavlína Horáčková. Kromě kulinářských výtvorů bude k dostání i tradiční slivovice.

Festival zahájí v 10 hodin cimbálovka Rozmarýn a lidový bavič Jožka Pavlíček z Kunovic. Po nich bude svou siláckou show publiku předvádět Jaromír Bakalík, vystoupí Duo Ogars s humorným kouzelnické číslem ve stylu seriálu „Slovácko sa nesúdí“, C. a K. kadetní hudba z Jevíčka a imitátor Alois Matoušek. Ukázky zabijačky jsou naplánovány od 14 do 16 hodin. Děti se mohou těšit na nafukovací skákací hrad nebo dětské hřiště v areálu zámku. Lidový festival zakončí v 19.30 hodin taneční zábava se skupinou Lotus.

“Během celého dne mohou návštěvníci zámku zhlédnout středověkou mučírnu, která je počtem mučících nástrojů a jejich rozmanitostí největší v zemi,“ doplňuje pozvání mluvčí města. K vidění jsou na zámku například palečnice, španělská bota, drtič kostí či popravčí meč, součástí mučírny je také dobová šatlava s tradičními kavalci a odsouzenci čekajícími na trest. Sklepení je doplněné o zvukové a světelné efekty, autenticitu mučírně dodaly plastické figuríny.
Přístupné budou i klasické prohlídkové okruhy zámku, které zájemce seznámí s měšťanským životním stylem 17. až 20. století, humanismem a renesancí v Moravské Třebové nebo s expozicí Jak se žilo na vesnici.