„Pro návštěvníky je výhodné, že na ně během nákupů neprší a nesněží. Pouze stánky s punčem a medovinou jsme umístili před budovu muzea,“ poukazuje na výjimečnost jarmarku ředitelka muzea Jana Martínková.

Letošní rok přichystali organizátoři překvapení. Společně s prodejci sladkých trubiček přijede také opička. „Malí návštěvníci se s ní mohou vyfotit před vánočním stromem ve dvoraně,“ slibuje nebývalé zpestření Jana Martínková.

Dvacet centimetrů vysokého makaka přivezou Pavel Šmíd a Mária Pohodová z Brna. „Opičku máme půl roku. Pravidelně s námi jezdí. Tentokrát ji oblečeme do červenobílého mikulášského oblečku. Na děti je samozřejmě zvyklá, takže se jí nemusejí bát,“ popisuje domácího mazlíčka Mária Pohodová.

Do muzea přijde jako každý rok Mikuláš v doprovodu čertů a andělů. Pamětníci vzpomínají na devadesátá léta, kdy byla družina nejpočetnější. „Chodí mezi dětmi a ptají se jich, jestli byly hodné. Vyslechnou básničky a písničky, v ojedinělých případech také modlitby. Všechny bez rozdílu odmění sladkostmi,“ přibližuje atmosféru Martínková.

Tradice moravskotřebovského jarmarku sahá až do roku 1992, kdy se muzejníci přestěhovali do nového. Už tehdy v prosinci se konal pod střechou ve dvoraně muzea. Prodejci se během šestnácti let prostřídali, přijíždějí stále noví. O vyhlášenou prosincovou událost mají zájem.xx