Sdružení Most pro lidská práva v historickém prostředí pořádá multikulturní festival Poznejme se navzájem. Jak řekl jednatel sdružení Milan Daniel, akce bude zaměřena na státy, z nichž do Česka přichází nejvíce zahraničních pracovníků.

“Smyslem našeho festivalu je, aby lidé z celého Pardubického kraje poznali cizince, kteří u nás pracují. Jejich největší část pochází ze čtyř zemí světa, které se festivalu účastní, proto jsme pozvali jejich zástupce, respektive lidi, kteří o nich něco vědí,“ uvedl Daniel.

Během festivalu vystoupí například čínský, ukrajinský a vietnamský soubor. „Lví tanec s fantastickými maskami předvedou vietnamské děti z Pardubic. Je to snad jediný vietnamský soubor v České republice,“ upozornil Daniel. Uskuteční se také několik přednášek o Vietnamu, Mongolsku, Číně a Ukrajině.

Samostatné besedy jsou věnovány žákům a studentům. „Součástí festivalu je také poznání kultury těchto zemí i států jako takových,“ uvedl Daniel. Na Svojanově budou rovněž vystaveny fotografie Vladimíra Krynytského z prostředí českých ubytoven ukrajinských dělníků,“ uvedl Milan Daniel.

Cizineckou komunitu tvoří v Pardubickém kraji podle zástupců sdružení Most pro lidská práva zhruba 7000 lidí. Jejich životu a dvěma novým projektům sdružení podpořeným fondy EHP a Norska se věnuje úvodní konference.

Na závěr festivalu jsou podle pořadatelů plánována divadelní a loutková představení, vystoupení šermířské skupiny a projížďky na koni.