Řemeslnický jarmark uspořádal na zámeckém nádvoří Tomáš Langr, který už půl roku provozuje v Litomyšli Dobré divadlo. „Řemeslníky vybíráme ve skanzenech po celé České republice. Zaměřujeme se na lidi, kteří řemeslo umí předvést, nabízejí originální výrobky a také dokáží o své práci pěkně vyprávět,“ uvedl Tomáš Langr. V sobotu se představili na nádvoří řemeslníci také z Polska a Slovenska. Nechyběli ti, kteří se pyšní titulem nositelé lidové tradice.

Řemeslo skomírá

Ladislav Holinka přijel do Litomyšle až od Českého Krumlova. S manželkou Libuší vyrábí na soustruhu dřevěné misky, lžíce a jiné předměty. „Řemeslu se věnujeme už od roku 1987. Jezdíme po jarmarcích v Čechách, ale rovněž v sousedních státech. Zdědil jsem ho částečně po otci, který jako koníčka soustružil různé poličky,“ řekl Ladislav Holinka. Soustruh, na kterém v sobotu předváděl na zámku své řemeslo, si také sám vyrobil podle historického stroje.

Veselo bylo u stánku rodiny knihařů Oujeských z Boskovic. „Knihařství se věnuje naše rodina už třetí generaci. Náš děda, který před měsícem zemřel ve věku devadesát devět let, založil firmu v roce 1936. V té době bylo v Boskovicích sedm knihařství, dneska je to naše jediné v okrese,“ sdělil Marek Oujeský. S bratrem se začali řemeslu věnovat před deseti lety z finanční krize. „Původním povoláním jsem železničář a bratr soustružník. To řemeslo je krásné, i když náročné. Někdy je to totiž piplavá práce,“ dodal Oujeský. V době počítačů navíc hrozí, že knihařství zanikne. „Řemeslo skomírá. Dneska každý vypaluje věci na cédéčka. Zatím děláme hlavně diplomové práce, ale je otázkou času, kdy budou stačit odevzdávat jen na CD,“ uzavřel Marek Oujeský. S rodinami objíždějí jarmarky v Čechách i na Slovensku. V sobotu se předvedli publiku na nádvoří zámku i s hudebním vystoupením.
Zámek v Litomyšli bude otevřený každý den kromě pondělí až do října. Návštěvníci se podívají také na věž a do podzemí zámku. Kastelánka Jana Sehnalová chystá několik zajímavých akcí, mimo jiné od června velkou výstavu hraček šlechticů.