Na konec června jsou připravené Královské slavnosti na počest Přemysla Otakara II. Tradiční akce je důkazem, že na hradě na významného panovníka a zakladatele Svojanova nezapomínají. Jak už bývá zvykem, král se dostaví se svou chotí, královnou Kunhutou a početnou družinou. Hradní osádka poměří své síly s královskými vojáky, aby králi převedli, kdo je nejlepší. Nebudou chybět scénická vystoupení přibližující dobu krále Přemysla Otakara II., šermířské potyčky nebo tanečnice, bubeníci a sokolník.

Milovníci historie po dobu slavností nepřijdou ani o komentované prohlídky empírového paláce s unikátní kopií pohřební koruny Přemysla Otakara II., středověkého sklepení opředeného legendami a pověstmi o hradu nebo o návštěvu mučírny a domu zbrojnošů.

Lákavé jsou procházky hradním areálem, který čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru. V zahradách kvetou nejen růže, ale i další květiny. V užitkové části roste mnoho bylinek, ke kterým mohou návštěvníci nejen přivonět, ale také je ochutnat v pokrmech připravovaných v hradní restauraci. Poprvé v historii památky může veřejnost nahlédnout do zrekonstruované části bývalých koníren v předhradí. Správa hradu využívá nově vzniklou galerii ke krátkodobým výstavám. Až do 21. července je expozice věnovaná více než 120 vyšívaným nástěnkám a kuchařkám Petry Totuškové. Výtěžek z vyšívané expozice podpoří Záchrannou stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí.