Kolem sto padesáti děl dvaapadesáti výtvarníků všech generací, kteří tvoří na Svitavsku, je od víkendu k vidění ve výstavních síních svitavského muzea.
Slavnostní vernisáž, za hojné účasti uměnímilovných návštěvníků i tvůrců samotných, příjemně zpestřilo vystoupení hudebníka Franty Černého s přáteli. Po úvodním slovu ředitelky muzea Blanky Čuhelové oslovil shromáždění rovněž restaurátor a výtvarník Jiří Látal, který se společně s manželkou Vendulou, podílel na přípravě výstavy.

„Byli jsme tady před třemi nedělemi a s většinou z vás jsme se mohli setkat a diskutovat nad vašimi díly. Jsem velice rád, že je výstava nakonec o hodně působivější, než když jsme to viděli jenom tady na parketách. Klobouk dolů před profesionalitou, dnes jsou tyhle věci už tak rozostřené, že vás beru jako kolegy výtvarníky a těším se, že příští rok se tady zase sejdete," řekl Jiří Látal.

Přehlídka má ve svitavském muzeu dlouhou tradici. Probíhá každoročně, bez přerušení už od roku 1968. U jejího zrodu stál nedávno zesnulý poličský muzikolog Jan Kapusta. „Ze začátku vystavovalo menší množství výtvarníků, ale postupně se nabalovali další. Zprvu to byli hlavně krajináři. Pokles nastal v roce 1990. Měla jsem docela strach, jestli budou přehlídky pokračovat. Nikdo neměl čas na koníčky, byla zde tendence, že se každý musí starat sám o sebe. Ale od roku 1998 začal zájem opět růst a v současné době vytavuje každoročně kolem padesáti, většinou mladých výtvarníků. Letos mně překvapilo, že se objevili úplně noví výtvarníci ze starší generace," upřesnila ředitelka muzea Blanka Čuhelová.    

„Líbí se mi obrazy Zuzany Mičkové z Moravské Třebové nebo kolegyně z muzea Lei Sehnalové. Mile mně ale překvapila moravskotřebovská keramička Jana Čubrdová, která vystavovala snad na všech ročnících Přehlídky. Vedle keramiky začala nedávno taky malovat. Její obrazy i keramika začínají být veselé, zvláště obrazy mně moc mile překvapily, jak jsou nabité energií," dodala.

Přehlídka výtvarníků svitavského okresu je v prostorách městského muzea a galerie ke shlédnutí až do 19. března.