Během zahajovacího dne se mohou návštěvníci přijít podívat na přednášky Jaroslava Kučery, Libuše Jarcovjákové a Jana Rambouska. „Jaroslav Kučera bude přednášet o fotografiích, které budou vystaveny na Fotofestivalu a dále na téma Fotografové války (1914-18). To je výstava fotografií umístěna v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě a jíž je pan Kučera autorem a kurátorem,“ uvedla za pořadatele festivalu Lucie Mičková.
Fotografka Libuše Jarcovjáková představí na moravskotřebovském Fotofestivalu sérii fotografií Berlína před pádem zdi a Berlína současného, o kterých také pohovoří na přednášce. Pro mladší publikum je určena přednáška Jana Rambouska (známého také jako Mr. Pixel). Ten se ve své přednášce bude věnovat především reklamní fotografii a postprodukci. „Stěžejní výstavou letošního ročníku je expozice Sáry Saudkové, která uvede výstavu nazvanou Dolce vita. Hlavní roli na snímcích hrají většinou ženy. Výstava je k vidění na zámku,“ informovala Lucie Mičková.

Program Fotofestivalu začíná v sobotu v devět hodin ve dvoraně městského muzea. Kromě přednášek bude možné navštívit devět výstavních prostor, kde je možné vidět například fotografie Františka Heuslera, ruského fotoklubu Hazard Images nebo zakladatele Fotofestivalu Moravská Třebová, Rudolfa Zukala. Ráno proběhne i tradiční soutěž Salon na šňůrách, kde mohou soutěžící pověsit své fotografie na připravené šňůry, které budou umístěny na zámku.

Fotofestival Moravská Třebová je přehlídkou umělecké fotografie, na které se představují umělci z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Zakladatelem celého Fotofestivalu byl třebovský fotograf Rudolf Zukal (na snímku), kterému se podařilo realizovat deset ročníků, během nichž se vystřídali fotografové jako Vladimír Birgus, Jindřich Štreit nebo Rostislav Košťál. Vloni bohužel Rudolf Zukal zemřel. Letošní ročník Fotofestivalu je proto poctou tomuto významnému muži za přínos do kulturního dění regionu.

PROGRAM

sobota 25. června
Moravská Třebová – dvorana muzea Slavnostní zahájení Fotofestivalu
9 hodin
Libuše Jarcovjáková - 9.30 hodin
Přednáška.
Jaroslav Kučera - 10.30 hodin
Přednáška.
Vyhlášení fotografické soutěže - 13 hodin
Jaroslav Kučera - 13.15 hodin
Přednáška.
Jan Rambousek - 14 hodin
Přednáška.
Vernisáže výstavních prostor - 15 hodin

neděle 26. – 31. srpna
Seznam výstavních míst:

Muzeum - Libuše Jarcovjaková, Jaroslav Kučera, František Heusler , FK F99 Ústí nad Labem + FK Hazard images

Zámek – Sára Saudková

Úřad práce – Rudolf Zukal

Městský úřad - FK Jablunkov, FK Zlín, FK Nové Město nad Metují, FK Ostrava

Radnice – FK Černá slunečnice Praha

Domov důchodců - FK Litovel

Restaurace Excalibur - Milan Toman

Mázhaus Poštovka – FK Lanškroun do 26. června


Související články najdete vpravo