Rekonstrukce historických objektů a výstavba jedné nové budovy měla stát zhruba 104 miliony korun. Redukcí projektu se cena sníží přibližně na 82 miliony korun. Ve středu o tom rozhodli zastupitelé.
„Byl bych spokojenější, kdyby redukce byla ještě větší, ale politika je umění kompromisu,“ řekl starosta Miloslav Soušek. Ředitel regionálního muzea Jiří Junek rozhodnutí považuje za rozumný kompromis.
Projekt připravovalo už minulé vedení města a na muzeum získalo příslib evropské dotace. Z uznatelných nákladů radnice získá 40 procent. Starosta doufá, že se během stavebních prací podaří celý projekt ještě zlevnit. Zastupitelé rozhodli, že někdejší budova soudu se opraví podle původního projektu. U budovy bývalého vězení se naopak nezpřístupní podkroví a ušetří se na opravách. K budoucímu muzeu ještě náleží nový objekt z betonu a skla. Půjde však jen o jednopatrovou budovu a nebude se stavět suterén. Úspory bude město hledat i na vnitřním vybavení, půjde o „standard“, nikoliv o „luxus“, dodal starosta.
„Myslím, že nakonec zvítězil rozumný kompromis. Z mého pohledu bych byl pochopitelně rád, kdyby prošla varianta ve své původní podobě, ale opakuji, že je to rozumný kompromis. Jedna budova přijde o podsklepení, a to z hlediska celého projektu není významný zásah, který by jeho kvalitu snížil,“ komentuje rozhodnutí ředitel regionálního muzea Jiří Junek.
Rekonstrukce by měla začít ještě v letošním roce, starosta odhaduje, že by se mohlo začít stavět patrně v létě. Vzhledem k tomu, že projekt je vázaný na evropské dotace, hotov musí být do konce roku 2013.

(čtk, miš)