Dva roky spravují muzejníci Portmoneum – Museum Josefa Váchala. Při budování sbírky výtvarného umění se muzeum zaměřilo na rozšiřování o Váchalova díla. Vloni se jim podařilo nakoupit dvě exlibris a šest grafických prací, převážně dřevorytů.

„Josef Váchal je považován za mistra barevného dřevorytu. Asi nejhodnotnějším grafickým listem je Dřevorytcova smrt z roku 1933 zachycující samotného Váchala v dílně. Na mistrovi sedí duch a společnost mu dělá okřídlený pes a ďábel,“ sdělila Hana Klimešová z Regionálního muzea v Litomyšli. Pozornost zaslouží i frontispis z knihy Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel, kterou Váchal napsal v roce 1924, stejně jako nátisk grafiky z roku 1952.

Ze sběratelského hlediska je zajímavá Seance, list vzniklý technikou akvatinty v roce 1907, které se Váchal věnoval jen v počátcích svojí tvorby. Z hlediska obsahu zase zaujme jeden z věnovacích listů svobodných zednářů, kterých existuje od Váchala z roku 1952 hned několik.

„Do sbírky muzea se podařilo zakoupit zkušební neúplný tisk listu pro Zdeňka Ottu. Zkušební list se povedlo koupit také k jednomu z linorytů cyklu Bellum z roku 1913. Obsahuje expresivní díla s motivy válečných hrůz a utrpení,“ dodala Klimešová.

Z Josefa Váchala se stal po jeho smrti ceněný umělec a částky za jeho díla jsou značná. Muzeum nakoupilo díla díky grantu ministerstva kultury a kraje.