VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvé město: velká válka 1914 -1918 očima malíře Tauschinského

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ -Gustav Tauschinsky se narodil 9. dubna 1888 v Krasíkově. Studoval na moravskotřebovském německém gymnáziu, které úspěšně zakončil v roce 1907. Po maturitě byl přijat na vídeňskou Akademii výtvarných umění a absolvoval ji s vynikajícími studijními výsledky. Po promoci odešel do italského Terstu, kde v letech 1912 až 1913 vyučoval kreslení na německém gymnáziu.

29.5.2007
SDÍLEJ:

Die totte Stadt, Mrtvé město, 1919 - 1921, olej na plátně, Gustav Tauschinsky.Foto: Jiří Šmeral

Konec války: osobní tragédie

Ani ne za dva roky se rozhořel do té doby nevídaný válečný konflikt, Tauschinsky byl povolán na frontu. Válečné události v něm zanechaly hluboký otřes. Po válce s povoláním učitele skončil, vrátil se do rodného kraje a usadil se v Třebařově. Hospodařil na malém statku čp. 54 a výtvarnému umění se věnoval jen na volné noze. Náměty pro své obrazy čerpal z okolí, zejména z Moravskotřebovska. Vděčným tématem mu byl například Křížový vrch s hřbitovním kostelíkem sv. Kříže. Už za studií si oblíbil Rakousko a jižní Tyrolsko, kde později často pobýval a které byly jedním z jeho inspiračních zdrojů.

Pracoval nejen technikou olejomalby, ale také akvarelu či perokresby a kromě krajinek maloval portréty, akty nebo zátiší. Nezdráhal se však malovat ani třeba divadelní kulisy. Příležitostně se podílel také na výzdobě kostelů nebo na restaurátorských pracích, například v roce 1937 v kostele sv. Anny v Boršově.

Svá díla vystavoval na řadě míst, v Praze, Brně, Moravské Třebové (v letech 1916 a 1928, poprvé v roce 1905 ještě jako student gymnázia ve výkladu Brennerovy knihtiskárny) a v Göppingenu. V třicátých letech byly některé jeho obrazy dokonce vydány na pohlednicích. Dnes jsou většinou v soukromých sbírkách.

Konec druhé světové války pro něj znamenal osobní tragédii. Zjitřená doba jej připravila o většinu děl. Byl odsunut do Německa, kde si těžko zvykal, a také k tvůrčí práci se vracel obtížně. Dožil ve skromných poměrech v Eglosheimu u Ludwigsburgu. Smrt jej dostihla 12. ledna 1978. Pochován byl na vlastní přání v hornorakouském Linci.

Motiv a dobová atmosféra

Tauschinského obraz, o němž je řeč, nepředstavuje umělecky ani technikou provedení nijak hodnotné dílo. Historikové dějin umění by nad ním patrně mávli rukou. To, co jej však činí hodným pozornosti, je zvolený motiv a dobová atmosféra, která z díla vyzařuje. Na první pohled si člověk musí pomyslet, že jde o dílo duševně vyšinutého jednice. Z obrazu na něj totiž shlížejí tygři, procházející se po důvěrně známém moravskotřebovském náměstí.

To tvoří scenérii druhého plánu, s typickými z rohů vybíhajícími uličkami, překlenutými elegantními prampouchy. V pozadí, z prostoru jednoho ze zadních traktů, se vypíná štíhlá věž minaretu s ochozem pro muezzina, svolávajícího věřící k modlitbám, a s tureckým půlměsícem na špici, a pod ním se krčí pískově žlutá kupole mešity. S tmavým, rozbláceným a hrbolatým, jakoby dělostřelbou poznamenaným povrchem náměstí ostře kontrastuje zářivě modrá obloha s až žánrově bělostnou oblačností. Nikde ani živáčka, jen skupinka pruhovaných šelem s pružnými těly a úctyhodnými licousy. Východní fronta domů je v horních patrech ozářena tlumeným světlem, jak na ni dopadají měkké paprsky zapadajícího slunce. Město je tiché, opuštěné a prázdné. Ale ne, nějací lidé tu přece jen zůstali. Jenže jsou mrtví. Tři zhroucená těla zabalená v dlouhých neforemných pláštích leží vedle hromady trosek. Tygři o ně nejeví sebemenší zájem, jen se sebejistě rozhlížejí kolem. Jeden z nich dokonce jakoby vyhlíží z obrazu, upřeně a s neskrývanou převahou sleduje toho, kdo si obraz prohlíží.

Zašifrovaná symbolika

Můžeme se jen dohadovat jakou symboliku autor do svého díla zašifroval. A nejen to, nejasné jsou i pozdější osudy obrazu. Z rukopisného přípisku na zadní straně rámu se dovídáme, že majitelem obrazu byl po jistou dobu moravskotřebovský zvěrolékař Hickl. Ten jej dostal neznámo kdy, jako dar od poněkud tajemného spolku „nemocných či poraněných zvířat“, přesněji dvou jeho neméně tajemných členů „doktora Lva a magistra Lišky“ (v originálu doslova „Geschenk an Tierartz Hickl von Verein Kranken Tiere Dr. Löwe und Magister Fuchs“). Je obtížné rozhodnout, zda šlo v tomto případě o slovní hříčku, které obdarovaný bez obtíží rozuměl, nebo o vážně míněné věnování. Za spolkem „nemocných zvířat“ bychom snad mohli hledat chovatelský spolek, založený už v roce 1897. „Dr. Lev“ (z něm. der Löwe) by zase mohl být stomatolog Dr. Leo (lat. lev) Patzowsky, který měl na začátku dvacátých let ordinaci v činžovním domě v Brněnské ulici č. 10. Tedy ve stejném domě, v němž v té době bydlel také zvěrolékař Hickl.„Magistr Liška“ (z něm. der Fuchs) odhalení naopak prozatím uniká. Stejně tak není zřejmé, jakou roli v této záležitosti sehrál Tauschinský jako autor obrazu i obraz samotný, zda byl vytvořen na objednávku nebo svým motivem jako dar pro zvěrolékaře „pouze“ vyhovoval.

Kdy se dostal obraz do sbírky?

Později, neznámo kdy (pravděpodobně po roce 1945), se obraz stal součástí muzejních sbírek. Co ale při pohledu na plátno pocítí každý, je zmar, rezignovanost a melancholie, jaká z obrazu vyzařuje. A pokud nahlédneme do autorova životopisu, skoro by se chtělo říct, že nejde o unikátní reflexi první světové války, obraz totiž vznikl v letech 1919 až 1921, ale spíše období po roce 1945.

29.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič C+E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny C + E, praxe min. 2 roky, profesní průkaz, psychotesty, čistý trestní rejstřík, ADR výhodou, není nutná fyzická zdatnost, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, později možnost na dobu neurčitou, místo je vhodné i pro aktivní důchodce nad 60 let, KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Latrans s.r.o. - svitavy, Dimitrovova, č.p. 740, 568 02 Svitavy 2. Informace: Landa, +420 602 739 537. Výroba - Výroba Seřizovači 19 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha FPT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vyučení ve strojírenství, praxe na stroji FPT vítána, NABÍZÍME: pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování lze uzavřít na dobu neurčitou, nástup dle domluvy, zajištění závodního stravování a příspěvek na dopravu do zaměstnání, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Armaturka vranová lhota, a.s., 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Miroslava Kosíková, +420 461 362 617. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník - řízení a obsluha finišeru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NABÍZÍME: stravenky, roční odměny, KONTAKT: telefonicky (7-17h), e-mailem, osobně po domluvě. Pracoviště: Sam silnice a mosty litomyšl a.s., Sokolovská, č.p. 94, 570 01 Litomyšl. Informace: Jan Holomek, +420 461 614 645,777 056 016. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 24 000 Kč Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: opravy vozů Mercedes-Benz , POŽADAVKY: vyučen v oboru automechanik, zkoušky a opravy vozidel, praxe 2 roky na podobné pozici vítána, ŘP sk. B podmínkou /C výhodou/, NABÍZÍME: 2 směny 7:00-15:45h a 9:15-18:00 h, finanční ohodnocení bude stanoveno dle zkušeností a praxe , KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Fa rene a.s. - svitavy, Hlavní, č.p. 408, 568 02 Svitavy 2. Informace: Kristýna Bittnerová, +420 492 608 222.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Ilustrační foto.

Po dešti přišly houbařské žně. Sucho ale stále trvá

Litomyšlská výhra s pořádným kusem štěstí

Svitavy /OHLASY/ – „Jsem byl v šoku ze způsobu, jakým vedl utkání rozhodčí. To, co jsem od první minuty zažil v Luži, jsem dlouho neviděl. Divím se, že jsem zůstal na lavičce,“ vyjádřil se moravskotřebovský kouč Zdeněk Válek.

Boršov ztratil, céčko se osamostatnilo na špičce

Svitavy /III. TŘÍDA/ – Hráči moravskotřebovského céčka se osamostatnili na čele třetitřídní soutěže. Bezpečně totiž zvítězili v Rohozné, zatímco jejich konkurent z Boršova poprvé na podzim klopýtl.

Dva body z derby pro Opatovec, hodnotný počin Slovanu

Svitavy /I. B TŘÍDA/ – O příjemné výsledkové překvapení se v rámci šestého pokračování nejnižší krajské soutěže postarali moravskotřebovští fotbalisté. Skalp Libchav je pro ně hodně cenný.

OBRAZEM: Western i práce s koňmi na poli

Borová u Poličky - Desítky koní se předvedly v neděli na jubilejním 20. ročníku Formanského dne v Borové u Poličky. Silní koně tahali kládu nebo několik stovek kilo těžký náklad. Nádherná zvířata se publiku představila také ve slalomu a dostihu. Nechyběly westernové ukázky a na kolbiště přijela rovněž kavalerie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT