VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvé město: velká válka 1914 -1918 očima malíře Tauschinského

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ -Gustav Tauschinsky se narodil 9. dubna 1888 v Krasíkově. Studoval na moravskotřebovském německém gymnáziu, které úspěšně zakončil v roce 1907. Po maturitě byl přijat na vídeňskou Akademii výtvarných umění a absolvoval ji s vynikajícími studijními výsledky. Po promoci odešel do italského Terstu, kde v letech 1912 až 1913 vyučoval kreslení na německém gymnáziu.

29.5.2007
SDÍLEJ:

Die totte Stadt, Mrtvé město, 1919 - 1921, olej na plátně, Gustav Tauschinsky.Foto: Jiří Šmeral

Konec války: osobní tragédie

Ani ne za dva roky se rozhořel do té doby nevídaný válečný konflikt, Tauschinsky byl povolán na frontu. Válečné události v něm zanechaly hluboký otřes. Po válce s povoláním učitele skončil, vrátil se do rodného kraje a usadil se v Třebařově. Hospodařil na malém statku čp. 54 a výtvarnému umění se věnoval jen na volné noze. Náměty pro své obrazy čerpal z okolí, zejména z Moravskotřebovska. Vděčným tématem mu byl například Křížový vrch s hřbitovním kostelíkem sv. Kříže. Už za studií si oblíbil Rakousko a jižní Tyrolsko, kde později často pobýval a které byly jedním z jeho inspiračních zdrojů.

Pracoval nejen technikou olejomalby, ale také akvarelu či perokresby a kromě krajinek maloval portréty, akty nebo zátiší. Nezdráhal se však malovat ani třeba divadelní kulisy. Příležitostně se podílel také na výzdobě kostelů nebo na restaurátorských pracích, například v roce 1937 v kostele sv. Anny v Boršově.

Svá díla vystavoval na řadě míst, v Praze, Brně, Moravské Třebové (v letech 1916 a 1928, poprvé v roce 1905 ještě jako student gymnázia ve výkladu Brennerovy knihtiskárny) a v Göppingenu. V třicátých letech byly některé jeho obrazy dokonce vydány na pohlednicích. Dnes jsou většinou v soukromých sbírkách.

Konec druhé světové války pro něj znamenal osobní tragédii. Zjitřená doba jej připravila o většinu děl. Byl odsunut do Německa, kde si těžko zvykal, a také k tvůrčí práci se vracel obtížně. Dožil ve skromných poměrech v Eglosheimu u Ludwigsburgu. Smrt jej dostihla 12. ledna 1978. Pochován byl na vlastní přání v hornorakouském Linci.

Motiv a dobová atmosféra

Tauschinského obraz, o němž je řeč, nepředstavuje umělecky ani technikou provedení nijak hodnotné dílo. Historikové dějin umění by nad ním patrně mávli rukou. To, co jej však činí hodným pozornosti, je zvolený motiv a dobová atmosféra, která z díla vyzařuje. Na první pohled si člověk musí pomyslet, že jde o dílo duševně vyšinutého jednice. Z obrazu na něj totiž shlížejí tygři, procházející se po důvěrně známém moravskotřebovském náměstí.

To tvoří scenérii druhého plánu, s typickými z rohů vybíhajícími uličkami, překlenutými elegantními prampouchy. V pozadí, z prostoru jednoho ze zadních traktů, se vypíná štíhlá věž minaretu s ochozem pro muezzina, svolávajícího věřící k modlitbám, a s tureckým půlměsícem na špici, a pod ním se krčí pískově žlutá kupole mešity. S tmavým, rozbláceným a hrbolatým, jakoby dělostřelbou poznamenaným povrchem náměstí ostře kontrastuje zářivě modrá obloha s až žánrově bělostnou oblačností. Nikde ani živáčka, jen skupinka pruhovaných šelem s pružnými těly a úctyhodnými licousy. Východní fronta domů je v horních patrech ozářena tlumeným světlem, jak na ni dopadají měkké paprsky zapadajícího slunce. Město je tiché, opuštěné a prázdné. Ale ne, nějací lidé tu přece jen zůstali. Jenže jsou mrtví. Tři zhroucená těla zabalená v dlouhých neforemných pláštích leží vedle hromady trosek. Tygři o ně nejeví sebemenší zájem, jen se sebejistě rozhlížejí kolem. Jeden z nich dokonce jakoby vyhlíží z obrazu, upřeně a s neskrývanou převahou sleduje toho, kdo si obraz prohlíží.

Zašifrovaná symbolika

Můžeme se jen dohadovat jakou symboliku autor do svého díla zašifroval. A nejen to, nejasné jsou i pozdější osudy obrazu. Z rukopisného přípisku na zadní straně rámu se dovídáme, že majitelem obrazu byl po jistou dobu moravskotřebovský zvěrolékař Hickl. Ten jej dostal neznámo kdy, jako dar od poněkud tajemného spolku „nemocných či poraněných zvířat“, přesněji dvou jeho neméně tajemných členů „doktora Lva a magistra Lišky“ (v originálu doslova „Geschenk an Tierartz Hickl von Verein Kranken Tiere Dr. Löwe und Magister Fuchs“). Je obtížné rozhodnout, zda šlo v tomto případě o slovní hříčku, které obdarovaný bez obtíží rozuměl, nebo o vážně míněné věnování. Za spolkem „nemocných zvířat“ bychom snad mohli hledat chovatelský spolek, založený už v roce 1897. „Dr. Lev“ (z něm. der Löwe) by zase mohl být stomatolog Dr. Leo (lat. lev) Patzowsky, který měl na začátku dvacátých let ordinaci v činžovním domě v Brněnské ulici č. 10. Tedy ve stejném domě, v němž v té době bydlel také zvěrolékař Hickl.„Magistr Liška“ (z něm. der Fuchs) odhalení naopak prozatím uniká. Stejně tak není zřejmé, jakou roli v této záležitosti sehrál Tauschinský jako autor obrazu i obraz samotný, zda byl vytvořen na objednávku nebo svým motivem jako dar pro zvěrolékaře „pouze“ vyhovoval.

Kdy se dostal obraz do sbírky?

Později, neznámo kdy (pravděpodobně po roce 1945), se obraz stal součástí muzejních sbírek. Co ale při pohledu na plátno pocítí každý, je zmar, rezignovanost a melancholie, jaká z obrazu vyzařuje. A pokud nahlédneme do autorova životopisu, skoro by se chtělo říct, že nejde o unikátní reflexi první světové války, obraz totiž vznikl v letech 1919 až 1921, ale spíše období po roce 1945.

29.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 23 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Pracovník údržby/ řidič osobního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: doprava klientů k lékaři (pouze řízení), drobné opravy nábytku, budov, spolupráce s dodavateli, opraváři, kontroly stavu přístrojů, vedení příručního skladu, POŽADAVKY: manuální zručnost, empatie, schopnost komunikovat se seniory, ŘP skup. B, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, po zaučení možnost na dobu neurčitou, možnost odměn za nadstandartní pracovní výkony, 5 týdnů dovolené, obědy v organizaci v ceně 13 Kč, příspěvky na kulturní a sportovní akce, možnost stabilního zaměstnání, stabilní růst platů dle státních tabulek, pracovní oděv, KONTAKT: e-mailem, telefonicky a osobně. Pracoviště: Centrum sociální pomoci města litomyšl, Zámecká, č.p. 500, 570 01 Litomyšl. Informace: Alena Fiedlerová, +420 602 520 707.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič vnitrostátní kamiónové dopravy - FRIGO. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: řidič vnitrostátní kamionové dopravy - tahač + návěs chladírenský, POŽADAVKY: ŘP sk. C, E, profesní průkaz, karta do digitálního tachografu, psychotesty , NABÍZÍME: práci v příjemném pracovním prostředí, kvalitní vozový park, motivační odměny, bonusové prémie, všechny výhody spojené s malou rodinnou firmou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Cobra transport, s.r.o., Na Lánech, č.p. 491, 570 01 Litomyšl. Informace: Karolína Mičíková, +420 461 619 642.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 178 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Směnový zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 178 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: provádění údržeb a oprav zařízení, zajištění zařízení v provozu na směně, POŽADAVKY: SŠ vzdělání v oboru strojní zámečník, mechanik strojů a zařízení nebo obdobném oboru, znalost hydrauliky a pneumatiky výhodou, praxe v ovládání soustruhu, frézky, brusky výhodou, ŘP sk. B, základní znalost práce na PC, zodpovědný, pečlivý a aktivní přístup, ochota práce v 3-směnném či 4-směnném provozu, NABÍZÍME: 13. mzdu, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu dle vzdálenosti až 18 900,-Kč/rok, firemní kantýnu, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění 6 000,- Kč/rok, finanční příspěvek k významným životním událostem, podporu volnočasových aktivit, poskytnutí slev u vybraných externích prodejců a poskytovatelů služeb, KONTAKTY: telefonicky, e-mailem, osobně. Pracoviště: Rehau automotive, s.r.o. - linhartice, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Petra Švarcová, +420 461 355 342.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 90 Kč

Pracovníci v dopravě a přepravě Referent/ka dopravního oddělení. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: administrativní práce na dopravním oddělení, POŽADAVKY: středoškolské vzdělání, samostatnost, výhodou znalost cizího jazyka (AJ, NJ, RUS, PL), NABÍZÍME: dohodu o na 1 rok s možností prodloužení, příjemné pracovní prostředí, KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Alma service, s.r.o., Havlíčkova, č.p. 1118, 570 01 Litomyšl. Informace: Maxim Shatsko, +420 466 566 988.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z místa události.
AKTUALIZUJEME
3

Z Bioparku pláchli tygři a lev, lidem je doporučeno nevycházet

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Na oběd budou děti z Pomezí chodit od září bezpečněji

Pomezí - Děti z pomezské školy budou od prvního září chodit na oběd bezpečněji. Školu s nedaleko stojící školní jídelnou spojuje nový chodník. Přestavba chodníku u dolní školy v Pomezí u Poličky trvala od dubna a skončila těsně před začátkem prázdnin.

Záchranná stanice ve Vendolí je opět otevřená

Vendolí - Záchranná stanice pro volně žijící zvířata ve Vendolí na Svitavsku, která letos prodělává velkou rekonstrukci, je opět otevřena veřejnosti. Návštěvníci sem mohou zavítat vždy ve čtvrtek a neděli od 14 do 16.30 hodin.

V Budislavi vzniká broukoviště

Budislav - Zajímavý kout vznikl v Budislavi u benzínové stanice. Místní mu říkají broukoviště. Nyní přibyli další brouci, které z kmenu stromu vyřezal Jan Štěbeták.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT