Do města přijeli účastníci z celé republiky. „O přehlídku je velký zájem od Plzně přes Budějovice až po Ostravu. Je koncipovaná pro děti a mládež do dvaceti let. Nejmladším je pět let," upřesnila za pořadatele Gabriela Vraspírová Vorbová, ředitelka poličské základní umělecké školy. Na přehlídce se představili nejen žáci ze zušek, ale také studenti konzervatoří a hudebních gymnázií.

Martinů je baví

Zazněla díla českých i zahraničních autorů, ale především Bohuslava Martinů, který se v Poličce narodil. „Klademe důraz na interpretaci jeho díla, aby děti měly chuť ho hrát," uvedla ředitelka poličské školy. Motivací je také hodnocení. „Neoceňujeme první tři místa. Nechceme odradit ostatní, kteří byli šikovní a bavilo je to, jen se jim zrovna nezadařilo," vysvětlila Gabriela Vraspírová Vorbová. Porota je hodnotila ve zlatých, stříbrných a bronzových pásmech.

Mimo jiné skladbu Nová loutka od Bohuslava Martinů na klavír zahrála desetiletá Kamila Kučerová ze Svitav. „Moc se mi líbí skladby Bohuslava Martinů," svěřila se Kamila. Hudbě se věnuje čtvrtým rokem. „Bráška hraje na klavír, tak jsem začala hrát taky," uvedla Kamila. Tóny, které vycházejí z tohoto nástroje má ráda rovněž Karolína Nováková z Vendolí. „Baví mě hrát na klavír. Líbí se mi, jaký má rytmus a jak hezky zní," řekla teprve šestiletá klavíristka.

Svou premiéru zažila v Poličce Zlata Vohryzková z Lubence. „Poprvé jsem hrála skladbu od Bohuslava Martinů. Oslovila mě nejvíce ze všech, které jsem kdy hrála. Hudba Martinů je zajímavá. Jsou tam zvláštní prvky, které se mi líbí, dobře se mi hrají," popisovala šestnáctiletá klarinetistka. Na přehlídku se přihlásila také kvůli tomu, že chtěla poznat skladatelovo rodiště. „Zajímalo mě, jak vypadá místo, kde se Bohuslav Martinů narodil. Musím říci, že krajina je tady nádherná," poznamenala Zlata.

Po práci úspěch

Někteří rodiče sledovali potomky, jak jim to na pódiu jde. Své dcery do Poličky doprovodila Lenka Kazdová z Českých Budějovic. „Desetiletá dcera hraje na klavír. Asi nejvíc ji motivovalo, že její o tři roky starší sestra hraje na housle. Toužila po tom, jednou ji doprovázet," konstatovala maminka nadaných slečen. Myslí si, že je dobře, že se děti věnují hudbě. Tak jako v běžném životě jde podle ní o souhru náhod. „Pokud děti mají výbornou učitelku, jsou talentované, ochotné cvičit a rodiče je v tom podporují, pak přijde i nějaký úspěch. Naučí se, že bez poctivé práce žádný nepřijde," poznamenala Lenka Kazdová. Dny bez cvičení a bez hudby už si její dcery, ani ona sama, nedokážou představit .

K přehlídce patří také část výtvarná a literárně dramatická. „Výtvarných prací se sešlo přes čtyřicet na téma klavírního cyklu Bohuslava Martinů Loutky," doplnila Gabriela Vraspírová Vorbová. Rozhodující slovo měli diváci. Hlasovacím lístkem vybírali svého favorita.