Expozice, jakou nevidíte každý den
„Jde o tématickou výstavu, kterou se podaří připravit opravdu jen jednou za čas. Svézt z celé republiky takovéto špičkové exponáty je dost obtížné. Svou roli hraje také skutečnost, že jen málokde se podaří sehnat tolik skleněných vitrín, ve kterých se modely lodí vystavují. Ty vitríny jsou absolutní nutností, modely totiž představují tisíce hodin práce a jejich poškození by asi nikdo nedokázal nahradit,“ prozradil kurátor výstavy, vysokomýtský rodák Jiří Lejsek, který dnes žije v Kostelci nad Orlicí.
Jak zdůraznil, výstava dokládá zručnost špičkových českých modelářů, kterých není právě mnoho, na výstavě ve Vysokém Mýtě se jich prezentuje šestnáct. „V republice může být špičkových maketářů tak do pětatřiceti, jejich disciplína je skutečně velmi náročná,“ upřesnil kurátor.
Expozice zahrnuje šestadvacet velkých lodí a některé menší modely např. děla, raketomety a další zařízení.
A před dokonalostí maket válečných lodí zůstávají návštěvníci, kterých ke spokojenosti pracovníků muzea přichází opravdu hodně, často stát v němém úžasu.
Chcete vidět, jak vypadala plavidla zvučných jmen: Tirpitz, Missouri, Texas, Boxer, Scharnhorst, Admiral Scheer (na snímku autora) a další? Stále máte šanci, ojedinělá výstava totiž potrvá až do 17. dubna.