Před dvěma týdny se amatérští výtvarníci z celého okresu potkali na poradenském dni. V roli lektora se opět představil docent královéhradecké katedry výtvarného umění Petr Kmošek. Výtvarníkům poradil, jak mají pracovat, a vybraná díla putovala na výstavu.

Různorodí umělci

Čtyřicet pět výtvarníků z našeho regionu teď vystavuje svá díla. K vidění jsou kresby, malby, vyřezávaná a kovaná díla, keramika nebo i šperky. Nejvíce umělců je ze Svitav a blízkého okolí. Příčinou je nejspíš místo, kde se vystavuje. Další větší zastoupení má Moravskotřebovsko.

Vernisáž zahájily žákyně svitavské Základní umělecké školy pod vedením paní učitelky Lenky Fikejzové klavírním vystoupením. Poté výstavu uvedl jeden z vystavujících umělců, řezbář a muzikant Josef Gestinger. „Je moc dobře, že se tato výstava pravidelně uskutečňuje, protože se zde schází výtvarníci z blízkého okolí a dostávají tak prostor amatéři, pro které je umění zálibou a koníčkem. Samozřejmě nás těší předvést svůj výtvor okolí, ale ještě hezčí pocit zažíváme při tom tvoření," řekl Josef Gestinger. Výstavu, která má již více než čtyřicetiletou tradici, můžete navštívit do 15. března.

Návrat do minulosti

Kdo neholduje výtvarnému umění, jistě ho potěší výstava Hudba ve spirále. Ta mapuje historii gramofonového průmyslu na našem území v letech 1890 – 2014 prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního muzea v Praze. Největší důraz je kladen na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy.
Autory jsou René Melkus a Jan Hošťák. Ti byli přítomni i na vernisáži, kde návštěvníky provázeli v dobových kostýmech. S jejich pomocí si účastníci mohli poslechnout hudbu z různých přístrojů. „U nás se desky lisovaly od roku 1910 v Ústí nad Labem. Ke stému výročí jsme se rozhodli udělat takovou retrospektivu. Návštěvník uvidí vývoj tohoto média od válečkových fonografů přes mechanické gramofony až po současné CD," vysvětlil vznik výstavy René Melkus.

K vidění jsou i nejstarší záznamy do cínové folie, které byly na jedno použití. Pozdější voskové válečky už vydržely i opakované přehrání.

Skříňové gramofony měli často nádherné tvary a barvy. Dnes je považujeme hlavně za umělecká díla, která by si nejeden návštěvník rád vystavil doma. Nedílnou součástí expozice jsou i dobové plakáty a reklamní tisky.

Výstava bude k vidění až do konce května.