Cílem účastníků bylo nejen zachytit tradiční „tváře“ města, jeho historické objekty, nečekané podoby, ale i průběh letních oslav. Tohoto úkolu se zhostilo deset fotografů. Zatímco někteří pečlivě zdokumentovali červnové slavnosti, návštěvu prezidenta Václava Klause, koncert kapely Čechomor, jiní vsadili na osvědčené fotogenické náměstí s radnicí nebo zámek. Nebáli se však vskutku netradičních pohledů.

Objevil se také „průvodce“ moravskotřebovskými hospodami, nechyběly umělecké fotografie zobrazující město v konfrontaci s přírodou, a to v nejrůznějších denních dobách. Stále více fotografů se zaměřilo na objevování dosud nefotografovaných, leč zajímavých zákoutí (sochy, pavlače, starodávné chaloupky), které málokdo z přihlížejících dokázal správně lokalizovat.

Podle člena památkové komise Františka Matouška se úroveň soutěže neustále zvyšuje, neboť přibývá nejen účastníků, ale i velice kvalitních fotografií. Nejlepší díla jsou archivována, často pak využívána v místním tisku.

Součástí vernisáže bylo vyhlášení vítězů. Přihlášená díla hodnotili odborníci, a to Rudolf Zukal, František Žáček, Jaroslav Bednář. A k jakému došli závěru? O první místo se podělili Lumír Moučka, jemuž se podařilo zachytit krásy města v odrazech kalužin, a Jan Vermousek, ostřílený autor reportážních fotografií, který obhájil loňské vítězství.

Dalšími oceněnými byli Milan Bačík a Jan Mauler, pravidelný účastník fotosoutěže a v minulosti několikrát vítěz. Mnozí návštěvníci postrádali fotografie profesionální fotografky, Petry Zápecové, jež díla nepřihlásila.

Že mají Moravskotřebovští o město zájem, dokazuje fakt, že jen za uplynulý víkend se na snímky přišlo podívat přes dvě stě návštěvníků. Současné obrazy města doplňují historické fotografie, jež připomínají oslavy sedmistého výročí.

Výstava bude přístupná do 16. září v klášterní kapli na Svitavské ulici, kam se před dvěma lety přesunula z Magdalénina sálu na zámku.