Porazí kobylu

Masopust udržují dodnes lidé především na venkově. Svitavy jsou jediným městem v okrese, kde si na tento zvyk také potrpí. „Masopust upadá v posledních padesáti letech v zapomnění. Nechceme, aby o něj lidé úplně přišli. O to samé jde skupině lidí z Vortové na Hlinecku. Zvyky udržují nejen ve své obci, ale také s nimi jezdí po celé České republice,“ uvedla ředitelka Muzea a galerie ve Svitavách Blanka Čuhelová.

Svitavané a lidé z okolí se sjíždějí do Svitav, aby tady prožili masopustní veselí, tanec, zpěv a smích. „O půl druhé udělí starosta Jiří Brýdl před starou radnicí na náměstí maskám povolení k obchůzce. Nebude chybět ani tradiční závěr průvodu , tedy porážení nejbujnější masky, kobyly,“ dodává Blanka Čuhelová.

Letošní masopust bude o něco pestřejší než ty předchozí. Na náměstí přibydou stánky se staročeským občerstvením jako je medovina, punč, valašské frgále, trdelníky a také nejrůznější uzenářské a sýrové speciality.

Maškary z Vortové patří mezi české unikáty. Ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová usiluje o jejich zapsání do tradic UNESCO.xxx Do Svitav jezdí už pět let. Občas se za „Vortováky“ přijdou podívat lidé, kteří pocházejí z Hlinecka. Ti sem přišli po druhé světové válce v rámci obydlování vysídleného pohraničí.