Zahájení

Již tradičně zahájí Martinů fest vzpomínka na vynikajícího poličského skladatele. „Nejdříve se sejdeme při pietním aktu u hrobu Bohuslava Martinů," uvedla Alena Báčová, ředitelka Tylova domu v Poličce. Poté jsou všichni zváni do Tylova domu na vernisáž výstavy linorytů Petra Palmy. Podle výtvarníka vůně tiskařské barvy, která mu připomíná učňovská léta v sazárně, působí dodnes jako droga. Svým dílům dává podobu také na počítači. Svou tvorbu představí rovněž Vilém Žák, který pro diváky připravil fotografickou exkurzi do světa rostlin.

Na co se těšit…

Sestavení hudební části festivalu věnovali pořadatelé náležitou péči. „Dramaturgem letošního ročníku je přední violoncellista Jan Páleníček. Program Martinů festu sestavil na základě dlouhodobých zkušeností," vysvětlila ředitelka Tylova domu. Podle ní má každý z koncertů a každá akce své kouzlo, proto zve posluchače a diváky na všechny koncerty a akce festivalu. „Tento festival je jednou za rok a byla by velká škoda o některý z připravovaných programů Martinů festu přijít," míní Alena Báčová.

Na sobotním zahajovacím koncertu se představí cembalistka Barbara Maria Willi a na violu da gamba zahraje Peter Wagner. Hudební nabídka pokračuje v úterý 15. května, kdy vystoupí Graffovo kvarteto. Ve středu se představí soubor Základní umělecké školy Bystré s komponovaným tanečním vystoupením. Čtvrtek patří Smetanovu triu. „Patnáctý ročník Martinů festu zakončíme v kostele svatého Jakuba závěrečným koncertem Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Petra Chromčáka," sdělila Alena Báčová.

Festival, který potrvá do dvacátého května, se uskuteční ve velkém sále Tylova domu. „Pouze závěrečný koncert přivítá posluchače v kostele svatého Jakuba v Poličce," upřesnila Alena Báčová.

K festivalu neodlučně patří také doprovodné akce, jako jsou Náš Martinů a Návraty Bohuslava Martinů. Ty se uskuteční v Centru Bohuslava Martinů.

Záštitu má dirigent

Patronem patnáctého ročníku Martinů fest 2012 se pro letošní rok stal světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek. V loňském roce v Poličce připravoval mladé umělce na zahajovací koncert Pražského jara. „Dirigent Jiří Bělohlávek do Poličky nepřijede, protože je pracovně termínově vázán na dlouhou dobu dopředu. Je nám ctí, že propůjčil své jméno a nad festivalem převzal záštitu spolu s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem," uvedla Alena Báčová.