Organizátoři akce připravili již druhý ročník festivalu s názvem Listopadové kozelce.

Sálem začaly v podvečer proudit všelijaké tóny, když po sedmé hodině večerní odstartovala Tereza Koníčková z občanského sdružení Ryba řvoucí festival s názvem Listopadové kozelce. Milovníci dobré hudby se mohli těšit na zajímavý výběr domácích kapel, ale i na hosty z Francie. Někteří z účastníků zprvu jen posedávali v zaujatém poslechu a ti další neváhali roztančit svá těla. V pátek zahrálo celkem šest kapel s názvem například Síla, což je brněnská kapela zaměřená na „marcipunk“ a alternativu. Dále pak kapela Zrní s rytmy z Kladna. Zrní je vskutku energická kapela, kterou hudba baví. Hrají ve složení: zpěv, housle, kytary, basa, bicí, flétna, popřípadě hrnečky, lžíce, kameny, samply. Také kapela L´Arrche-Coeur zaujala publikum pro svůj vokálně-instrumentální, elektro-akustiký projev, v němž mísí moderní folklór, klasiku a jazz. Kapela též kombinuje hru na dudy, niněru, akordeon, saxofon a řadu dalších nástrojů. Přibližně stejný počet hudebních těles pak vyluzoval tóny i v sobotu.

Vrchol v čajovně

Akce pak byla symbolicky zakončena v litomyšlské čajovně, kde vystoupila početná hudební formace z Francie, jež nese název Croche Defands. Tato francouzská kapela mísí několik zásadních prvků. Tím prvním je nespoutaný a divoký rytmus a druhým pak staré námořnické popěvky a halekačky, které ve volném překladu mají značně daleko od našich lidových písní. Jsou plné dálek, divokých vln oceánů, tajemna a dobrodružství. Brzy po odzpívání prvních písní se návštěvníci koncertu bretaňských polévkářů začali ošívat a vlnit. Následně začala celá čajovna plout na vlnách starých písní a nejeden námořník z litomyšlského přístavu živelně křepčil. Také zpěváci a hráči na nástroje své písně hluboce prožívali, ať už rytmickým podupáváním nebo gesty a mimikou. „I přes skutečnost, že to nebyl můj hudební žánr, tak vše smazávalo jejich hudební nasazení a fakt, že svým francouzským temperamentem zahltili celou místnost, a to jak zvukově, tak prostorově. A celkově to byl dobrý zážitek, který gradoval až do takové námořnické euforie, která se rozhostila celým prostorem čajovny,“ popsal svůj zážitek Jiří Renza z Vidlaté Seče.

Diváci a tanečníci v jednom měli rozjasněné tváře a uvolněně vstřebávali koncert, který, i když trval téměř dvě hodiny, jakoby ztratil čas. „Koncert byl nad má očekávání. Zaujal mě svou veselostí, pulzující energií a celkovou živostí nejen vystupujících, ale také účastníků tohoto koncertu. Pro mě to byla strhující podívaná,“ uvedla Hana Chalupníková z Poličky. Koncert v čajovně v rámci Litomyšlských kozelců působil jako ta nejchutnější třešnička na víkendovém hudebním dortu. „Vystoupení a koncert měly opravdu živelný nádech. Zkrátka pro mě nádherná podívaná. Akorát jsem měla mrzení, že francouzština je mi nesrozumitelnou řečí,“ dodala Alžběta Melkusová z Brna.

Příští listopad je daleko, ale zřejmě se máme na co těšit při metání dalších Listopadových kozelců.

JAN ODSTRČIL