Dvakrát v Litomyšli

Božena Němcová v Litomyšli pobývala dvakrát. „Poprvé byla Božena Němcová v Litomyšli v letech 1839 až 1840. Narodil se tady její druhý syn Karel. Pak se do Litomyšle vrátila až v roce 1861, když jí místní nakladatel Antonín Augusta nabídl, že vydá její sebrané spisy, ve kterých vyšla i Babička. Přijala pozvání s povděkem, protože potřebovala finančně podpořit. Ale už byla na konci svých sil a nebyla schopná korektury odevzdávat v takovém čase, jak si Augusta představoval,“ přibližuje Hana Klimešová, autorka výstavy Babiččina Barunka – 200 let od narození Boženy Němcové.

Těžce nemocnou spisovatelku z Litomyšle v listopadu 1861 odvezl do Prahy její manžel. Augustova ne příliš vydařeného vydání Babičky se Němcová dožila. První sešit obdržela 20. ledna 1862. Stačila ještě do knihy napsat věnování dceři Doře. Hned druhý den 21. ledna 1862 zemřela.

Náramek a zápisník

Regionální muzeum v Litomyšli má od roku 1932 ve svých sbírkách dva osobní předměty Boženy Němcové. „Jde o granátový náramek a zápisník. Předměty se k nám dostaly u příležitosti velké výstavy, která se konala na zámku pod záštitou prezidenta T. G. Masaryka. Tenkrát sem byly svezené veškeré památky na Boženu Němcovou. Náramek a zápisník patřily příbuzným doktora Františka Rybičky, který Němcovou v roce 1861 v Litomyšli léčil. Když neměla čím platit, prodala jeho manželce náramek a nechala jim i svůj zápisník. Rybičkovi neměli děti, takže se náramek dostal do rodiny přátel a jejich dcera ho odkázala muzeu. Zápisník má prázdné listy, je tam jen podpis Boženy Němcové,“ popisuje předměty Klimešová.

Osobních předmětů Boženy Němcové se moc nedochovalo. Národní muzeum v Praze má její kalamář a náušnice. Jinak se většina jejích věcí nachází v muzeu v České Skalici ve stálé expozici. Tam mají i vlasy Boženy Němcové a jejího syna Hynka. „Odborníci získali DNA spisovatelky a chtějí ji porovnat s DNA mladší sestry kněžny Zaháňské, která by mohla být matkou Němcové. Není totiž vyloučené, že Božena Němcová byla šlechtického původu,“ vysvětluje Markéta Palowská z ostravského muzea, které se na litomyšlské výstavě podílelo.

Dodnes žijí v jižních Čechách potomci od syna Boženy Němcové Karla.