V podání herců dejvického divadla Václava Neužila a Kláry Issové tak odstartoval jedinečný promítací maratón oblíbené televizní série.

Místní parta knihovníků uspořádala v letním kině na dvorku poličského Centra Bohuslava Martinů projekci všech dvanácti epizod, v nichž převážně exceluje geniální a Českými lvy oceněný Ivan Trojan.

Desítky lidí pak šest hodin vydržely sledovat jeho umění. „Přitom nebylo jednoduché promítání zajistit. Seriál stále není volně k dostání na DVD, tudíž jsme absolvovali poměrně složité kolečko jednání s televizí. Ale všechno nakonec klaplo. Získali jsme přepis seriálu na disk a jsme teď pravděpodobně jedni z mála v republice, kdo to tak má," oddechl si Jan Jukl, ředitel zdejší knihovny a hlavní organizátor promítání komediálního seriálu.

Jan Jukl je sám příznivcem několika seriálů. „Líbí se mi fanouškovský fenomén. Kromě toho se i já rád podívám v letní kině na seriál," dodal Jan Jukl. Proto si mohl s ostatními lidmi vychutnávat scénu, kdy Ivan Trojan coby pochybný, ale přitom dosti komický zlodějíček a zároveň recepční ve znakové řeči hanlivě oslovuje svého hluchoněmého parťáka. To už lidé prskali smíchy.

„Výborné to bylo. Přišel jsem na maraton rovnou z práce. Byl jsem hodně unavený a myslel si, že to nedám. Nakonec se to dalo zvládnout," řekl Lukáš Volf. Sám je poličský patriot. „Podporuji akce podobné Poličskému kulturnímu létu, takže jsem rád, že se podobný maraton ve městě uskutečnil," těšilo Lukáše Volfa.

Poličský seriálový maraton začal v pátek od půl desáté večer a běžel až do čtvrté hodiny ranní. Nikomu nevadilo, že z vyhřátého dvorku se kolem půlnoci během chvíle stala „ledová" krajina. Lidé dokázali i v nehostinných povětrnostních podmínkách vydržet až do rána.

Jak se dá vůbec šestihodinový pobyt v kině přežít? „Stačí si vzít deku a dobré pití. Hlavně nám přálo počasí. Byla tu i výborná atmosféra," pochvaloval si Pavel Joneš z Poličky. Čtvrtou hvězdu poprvé na vlastní oči viděl až nyní, protože v době její televizní premiéry byl v Anglii. „Je to pro mě milé překvapení. Nalákalo mě herecké obsazení s Ivanem Trojanem a také tvrzení mých známých, že půjde o velkou legraci," dodal Pavel Joneš.

Lidé se v průběhu večera v kině i vystřídali. Někteří raději odešli na kutě, jiní si do letního kina našli cestu z přilehlých hospůdek. Později společně s ostatními přišel další Poličák Martin Bureš. „Nestihl jsem jen jeden díl, ale bylo to bezvadné. Vydrželi jsme až do rána, k tomu vám stačí jen parta přátel a dobré pití. Čtvrtou hvězdu už jsem viděl, ale kamarádi si to zažili poprvé. Měli z toho větší legraci," přikyvoval Martin Bureš. Prožil si svůj vůbec první maraton.

Zato Jan Hlavsa už je v místním letním kině stálým návštěvníkem. „Zažil jsem ve městě už tři podobné maratony, ať už komediálních sérií, či kultovních seriálů. Zase to byla zajímavá kulturní vložka a půjdu na každý další. Klidně vydržím i dvakrát šest hodin," poznamenal Jan Hlavsa.

Potvrdil fakt, že jednorázové vysílání kultovních sérií si získalo v Poličce obrovskou oblibu. Už vloni tak nalákala sága Twilight (nebo-li Stmívání), velkou přízeň si zasloužila projekce historické Hry o trůny.

Už příští týden organizátoři chystají další několikahodinovou show s prvním a druhým dílem filmu Hunger Games. Hned na to pozvou do letního kina na Tolkienovy příběhy Hobit.

„Mám ještě takový malý sen. Rád bych uspořádal víkendovou akci, na níž se podíváme na všech deset řad seriálu Přátelé. Je to má srdcová záležitost," plánoval ředitel knihovny Jan Jukl. Pokud se mu podaří podobnou akci zorganizovat, půjde o husarský kousek.
Lidé se už teď otestovali, že jsou schopní v zimě nad ránem udržet pozornost, přičemž jim bránice dráždil humor z dílny režiséra a scénáristy Jana Prušinovského. Za tento výkon sami zaslouží čtyři hvězdy.