Více informací o festivalu najdete ZDE.

Na kunčické louce se10. srpna 2001 opřeli do svých nástrojů vůbec poprvé účinkující v rámci festivalu Kunčický kravál. Roky běží, ale příznivců hutné muziky převážně punkového ražení neubývá, spíše naopak. A protože partu nadšenců nezastavil ani požár pódia v roce 2007, Kravál letos slaví kulaté desáté narozeniny a slaví je v duchu hesla „zpátky ke kořenům“. Kdy a kde? No přeci 13. srpna od 16 hodin na osvědčeném místě!

Festival se známkou punku

Zatímco v posledních letech se domácí pořadatelé drželi osvědčeného počtu osmi kapel, letošní oslavy toho nabídnou podstatně víc. Aby se všechny pozvané skupiny vůbec do jednodenního programu vtěsnaly, přišli v Kunčicích pro tento rok s novinkou.

„Hlavní pódium bude klasicky jako vždy, ale chystáme také domácí scénu, vojenský stan s improvizovaným pódiem, bude to takové undergroundové,“ představuje nový nápad Jan Kylar z pořadatelského týmu. „Tím, jak zvyšujeme úroveň programu, jsme trochu vytlačili domácí kapely. Chceme jim to nějak vynahradit, proto jsme udělali druhé pódium, kde bude večer hrát pět místních skupin,“ vysvětluje dále s tím, že pokud se podaří dodržet časový harmonogram, neměly by účinkující hrát „proti sobě“.

Kunčický kravál překonal v posledních dvou letech výrazně tisícovou hranici, co se týká návštěvnosti. Jan Kylar přiznává, že za to do značné míry mohly věhlasné české sestavy, které do Kunčic především loni a předloni přijely. Sto zvířat, Tleskač nebo Psí vojáci, to byla těžko odolatelná lákadla. Letošní Kravál se ale ponese v poněkud jiném duchu. „Neočekáváme, že rekordní hranici prolomíme letos, navrátili jsme se k punkovějšímu pojetí festivalu. Zkrátka zpátky ke kořenům,“ hovoří o malém dramaturgickém obratu.

N.V.Ú. poprvé i podesáté

Návrat ke kořenům je patrný už při letmém pohledu do programu jubilejního Kunčického kraválu a jen potvrzuje festivalové heslo „Za málo peněz hodně muziky aneb lidová veselice za lidový peníz“. Do historie desátého ročníku, který se protáhne do pozdních nočních hodin, tak promluví například plzeňská Znouzecnost, ostravští Crashpoint nebo oblíbená Dukla vozovna z nedalekých Pardubic.

Už teď je jisté, že pořádně živo bude v Kunčicích především od osmé večer. N.V.Ú., to je totiž pro vyznavače českého punku „těžká váha“. Pořadatelé je navíc nepozvali pro nic za nic. „Byli u nás na prvním ročníku, říkali jsme si, že by bylo hezké, kdyby přijeli na jubilejní desátý,“ zdůvodňuje volbu slavné královéhradecké pětice, která brázdí nejen českou hudební scénu už třiadvacet let, pořadatel Kunčického kraválu Jan Kylar.

Kravál v mnoha ohledech unikátem

Festivalů větších než je ten kunčický najdete ve východních Čechách požehnaně, podobných nikoliv. Uplynulých devět ročníků se mimo jiné zcela obešlo bez sponzorských peněz, náklady Kraválu dokázala pokrýt pouhá stokoruna vstupného. „Je to i tím, když to trochu přeženu, že do příprav festivalu se zapojí celá vesnice. Všechno si děláme svépomocí, místní nám pomohou za děkuju,“ říká pochvalně Jan Kylar s tím, že Kunčický kravál je v jistém smyslu vlastně „vesnickým podnikem“.

A aby nebyl překvapením konec, z kapes punkerů poputuje část financí do daleké Guiney. Tam totiž žije v městě Dubréka malý Mohamed Lamine Soumah, „syn“ Kunčického kraválu. S adopcí na dálku začali v rámci festivalu loni, k ročnímu příspěvku šesti tisíc korun přidali návštěvníci další více než tři tisíce. „Uděláme ji i letos,“ potvrzuje hlavní pořadatel, že z nastaveného trendu nechtějí v Kunčicích slevit.
Slevovat se rozhodně nebude ani z domácí kuchyně, kterou je Kunčický kravál pověstný. O vaječné smaženky, orlické klobásy, křapáče se zelím, uzené, česnečku či palačinky s marmeládou je mezi příznivci již zavedeného festivalu stabilně velký zájem.

JAN POKORNÝ