Když divák mine tento absurdní moment a nevyloží si ho jako žert, potom zákonitě ztrácí orientaci a nedokáže už více rozhodnout, co je ještě humorné a kde přestává veškerá legrace. Pak se není čemu divit, když filmu předchází pověst, že není ničím jiným než nevkusným blábolem.xxx Celý film se vskutku podobá strnulé Hitlerově masce z nepružného latexu, která dokonale skrývá obličej a mimiku populárního německého komika a satirika Helgeho Schneidera. I když za zjevně nákladným projektem stojí zavedení a v Německu úspěšní tvůrci, na povrch nepronikne ani zdání jejich dovedností.

Humor Mého vůdce proto končí u hajlujícího psa, u Hitlera v povislé teplákové soupravě, u Hitlera koupajícího se s modelem křižníku, u Hitlera naříkajícího a fňukajícího, u Hitlera souložícího naprázdno, u Hitlera… a víc nic. Jeden by čekal, že když už se autoři (jakkoliv u sousedů renomovaní) pustí do tak choulostivé, byť ne přímo zapovězené látky, mají v rukávu větší trumfy než výše zmíněné gagy z výprodeje.

Jakmile se pak tvůrcům podaří opravdu humorný kousek, ukáže se v plném světle, nakolik byly předešlé pokusy marné a bezcílné. Když při holení Hitler škubne hlavou a nešťastná kadeřnice ho nedopatřením v momentě připraví o půlku pověstného knírku, získá scéna to, co jiným zoufale chybělo. Načasování gagu, jeho nenápadnost a souhru komika s komickou situací.

Jak příznačné, že v tuto chvíli komik Helge Schneider přichází o kousek své strnulé masky. A že navíc zahraje i zděšeným výrazem v očích.

Kdo však hraje bez masky, zato s neohroženou grácií, a kdo si zaslouží vyseknout poklonu až k zemi, je nekompromisní Ulrich Mühe, představitel židovského profesora Adolfa Grünbauma. To jemu a jeho serióznímu výkonu patří celý film, byť v jeho povaze není ani stopa komického. Při pohledu na Müheho ztrhaný obličej málem zlomeného žida se nelze ubránit vtíravým myšlenkám na jeho předčasné úmrtí. Zhoubnou chorobu před veřejností tajil až do posledních chvil, tuto roli si však vyvzdoroval a jen stěží si lze představit, že by se do ní nepromítlo vědomí blízkého konce.

Kdo se popadá smíchy už při rozvláčném podtitulu, toho jistě Můj vůdce pobaví královsky. Zbylí návštěvníci kinosálů se však vystavují nebezpečí, že upadnou do bezvýchodných rozpaků.

Můj vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

Mein Führer: Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler, komedie, Německo 2007.

Režie: Dani Levy. Hrají: Helge Schneider, Ulrich Mühe, Sylvester Groth.

Premiéra: 13. 9.