Veřejné čtení
Svitavská knihovna připravila pro návštěvníky řadu zajímavých akcí. „Pro ty, kteří mají spisovatelské ambice a nebáli se představit svou tvorbu, jsme uspořádali Veřejné čtení. Přišlo několik žáků základních škol. Jejich literární díla jsou vystavená na nástěnce v dětském oddělení," uvedla ředitelka svitavské knihovny Milada Vacková. Velmi úspěšná byla cestovatelská beseda s novinářkou Pavlou Jazairiovou. Poslední březnový čtvrtek si v dětském oddělení připomenuli Velikonoce a blížící se jaro.

Svitavští knihovníci v březnu ocenili nejlepší dětské čtenáře. „Stali se jimi Gabriela Petrová, Miroslav Štulpa a Jakub Kopřiva. Kritériem pro hodnocení nebyl jen počet přečtených knih za rok 2012, ale i další čtenářské aktivity," vysvětlila Milada Vacková.

„Naše knihovna pořádá spoustu akcí i v jiných měsících, takže pro nás to není nic výjimečného," řekla ředitelka městské knihovny v Litomyšli Jana Kroulíková. Při společné četbě se letos zaměřili na historické osobnosti. Nevynechali ani pravidelné čtení Babičky Aničky, tentokrát zaměřené na Velikonoce. „Nejvíce čtenářů a návštěvníků přišlo na akce s velikonoční tématikou," přiznala ředitelka Kroulíková.

V litomyšlské knihovně se letos prezentovali v rámci Března měsíce čtenářů také postižení z vysokomýtského sdružení Berenika a místního Ruka pro život. „Tato celostátní akce je vhodná především pro knihovny, které v průběhu roku moc akcí nedělají, v březnu se alespoň zviditelní," zamýšlela se ředitelka litomyšlské knihovny. Dodala, že pro ně až tak velký význam nemá. „Přesto se jí zúčastníme i v příštím roce," uzavřela Kroulíková.
Březen měsíc čtenářů měli i v knihovně v Moravské Třebové. „Letos jsme zaměřili pozornost na dětské čtenáře," sdělila ředitelka moravskotřebovské knihovny Ludmila Koláčková. Knihovnice ocenily nejlepší dětské čtenáře.

„Smyslem je povzbudit zájem především nejmladší generace o čtení. V naší knihovně se nejlepšími dětskými čtenáři stali Vojtěch Wőlfel, Veronika Daňková a An Tran Thuy," prozradila ředitelka Koláčková. Městská knihovna připravila v březnu řadu akcí a všechny se setkaly s velkým ohlasem.

Noví čtenáři
Nejneobvyklejší byla akce při které četly děti seniorům a senioři dětem. „Zajímavá byla také soutěž v rychlém a vnímavém čtení, které se zúčastnilo mnoho žáků, především základních škol," doplnila ředitelka. V závěru měsíce se děti mohly setkat se známým spisovatelem Milošem Kratochvílem. „Potěšující je, že za březen nám přibylo sto dva nových čtenářů," pochlubila se Ludmila Koláčková. ⋌(ap, kk)