Jedná se o hudební nástroje z pozůstalostí, zámků a od dárců. Mezi klavíry se nacházejí takové unikáty jako klavichordy, předchůdci pozdějšího klavíru, které jsou pozorhodné proto, že tón lze ovládat ještě po stisku klávesy. Další z klavírů pro změnu stával v pracovně Zdeňka Fibicha. Hudební skladatel si dokonce nástroj vlastnoručně podepsal. Klavíry v litomyšlském zámku jsou funkční, to dokázal také Petr Šefl z Českého muzea hudby v Praze, jeden z autorů expozice. Na několik klavírů osobně zahrál a lidem tak dokázal, že znějí opravdu skvěle.

Výstavu vytvořili památkáři a Národní muzeum, připomíná tradice výroby klávesových nástrojů i unikátních divadelních kulis. Hudební nástroje umístili tvůrci do prostředí kulis namalovaných Josefem Platzerem, které byly určené pro zámecké divadlo, ale skrývaly se v depozitáři. Památkáři zároveň představují vzácné obrazy, historický nábytek.

Výstavou vrcholí spolupráce Národního muzea a Národního ústavu památkové péče. Památkáři počítají, že zůstane v litomyšlském zámku natrvalo. Časem se v jednotlivých místnostech expozice objeví také typické podlahy. Takže v místě, kde je vytvořena jakoby vesnická škola, položí na zem dřevo, v období biedermeieru pro změnu koberec.

Více informací naleznete v pátečním vydání Svitavského deníku.