Ticho je ale v pořadu obdobného ražení skutečně vzácným ukazatelem. Jak by ne, když pořad Čaj na stojáka útočí už druhým rokem na bránice návštěvníků.

Tuto středu vystoupí komici a hudebník Alda-Mana z Hradce Králové, jenž hraje na didgeridoo (didgerido-tradiční dechový nástroj australských domorodých kmenů, na nějž se hraje speciální technikou dechu, tzv. nepřerušovaným dechem). Město Litomyšl je tavící kotel talentů, pábitelů a poetů, jak rodilých, tak přespolních. Naše show probíhá již druhým rokem, vždy poslední středu v měsíci. Pozvaný host táhne každý pořad. Jedná se o profesionální baviče, hudebníky, performery, divadelníky. Pokaždé má pořad obdobnou základní strukturu. Vystupování hosta se střídá se vsuvkami komiků z řad příchozích. Odvážlivci za svůj výstup a odvahu obdrží zpět své vstupné. Pořad s názvem Čaj na stojáka vznikl volnou inspirací na téma pořadů s názvem Na stojáka, které mají zejména v Americe letitou tradici. Každý takový pořad má pouze pár pravidel. Kdo chce, má odvahu, správnou vyřídilku a nadání rozesmát publikum, může vystoupit na pódium, přijít k mikrofonu a spustit. Důležité je udržet pozornost diváků, nenudit je a vůbec správně odhadnout komu příběh vypráví. Protože posluchači dokáží být nekompromisní a můžou vás i vypískat. „U nás má největší produkční zázemí pořad televizní stanice HBO s názvem Na stojáka, který se odehrává v Praze. Možná ještě v hlavním městě funguje pár klubů a hospod na podobné bázi, ale celorepublikově jsou to pak odlišná utkání v moderním pojetí poezie s názvem Slumpoetry. Dalo by se s menší nadsázkou říci, že Praha a Litomyšl mají své one-man-show,“ vysvětlil čajovník Kamil Novotný.

V Litomyšli uchopili mikrofon, ve svém oboru komik a show-man, velmi známé postavy. Například Petr Váša, zakladatel fyzického básnictví. Jakýsi účastník tehdy pohotově zareagoval na jeho scénku a připravil čistou improvizaci na téma statické básnictví a výsledný moment v podobě ostrého kontrastu obou zúčastněných byl opravdu zábavný. Dalším na míru ušitým hostem byl také Lukáš Pavlásek, známý coby jeden z tahounů pořadů televizní stanice HBO Na stojáka. Se svými provokativně šokujícími a vtipnými postřehy a propracovanými scénkami doslova uchvátil obecenstvo. „Bylo mi sympatické, že se tam nekouřilo. Taky je v čajovně komornější prostor, lidi posedávali na zemi, přímo u mikrofonu, takže jsem jim mohl klidně i sahat na hlavu, což jsem ale nechtěl. Potkal jsem tam kamarádku, domnělou, a ve finále se mohlo zdát, že jsem ji chtěl sbalit. Žádná finta v tom ale z mé strany nebyla, což nevím, jestli šlo vysvětlit. Do čajovny se ještě rád podívám, bude záležet na případné domluvě,“ dodal Pavlásek svůj zážitek.

Poslední středa v kalendářním měsíci je tu, takže nesmělí ať se osmělí, výřeční nechť více řeční v čajovně u muzea dnes večer od 19 hodin.

JAN ODSTRČIL