A komnaty jsou vyvětrané, objevila i několik třináctých komnat a nabídla turistům zajímavé novinky.

O prázdninách se na zámku v Litomyšli otevře středověká krčma. Kromě šálku kávy nebo čokolády si v nové kavárně návštěvníci budou moci dát v drsném šenku pokrmy bohatší na bílkoviny. „Stavební práce vrcholí, otevíráme 2dvacátého července,“ uvedla kastelánka Jana Sehnalová. Lidé si pochutnají také na grilovaném masu. Podle kastelánky je nutné nabídnout turistům nejen prohlídkové okruhy, ale také doprovodné programy a zamezit úbytku návštěvníků.

Nová kultura

Ačkoliv je zámek v Litomyšli renesanční, přivítá například ke konci července cizokrajné kultury. První ročník akce Letem světem se bude věnovat orientu, převážně Indii. Děti a dospělí se pokusí správně obléct do indického ženského oděvu sárí. Návštěvníky čekají různé rukodělné aktivity a akci doprovodí výstava fotografií z Indie. „Zjistili jsme při Smetanově Litomyšli, že lidi nejvíce baví navléknout se do kostýmu třeba Madam Butterfly a procházet se zámkem. Nyní si vyzkouší sárí,“ řekla Sehnalová. Kromě toho si budou návštěvníci namalovat mandalu a všichni společně vytvoří mandalu pro litomyšlský zámek z drahých kamenů. Na zámku si lidé rovněž nakoupí šperky, malovaná trička, knihy a ochutnají vegetariánskou stravu. Nebude chybět malování na obličej.

Za první polovinu letošního roku přijelo na zámek do Litomyšle o devět procent méně lidí než vloni. Na tržbách si proti loňsku zámek připsal o tři procenta více. Nezdražoval sice základní vstupné, ale více vybral na novém okruhu zámeckého sklepení, kam vstupné stojí sto padesát korun. Návštěvníci se tam dostanou pouze po žebříku. „Obrovský propad jsme měli v květnu, připisujeme to špatnému počasí. Budeme doufat, že po svátcích půjde návštěvnost pouze nahoru,“ dodala Sehnalová. Za červencové sváteční dny přijelo na zámek jeden čtyři sta a druhý den sedm set lidí.

Kromě prohlídkových okruhů letos na turisty čeká několik novinek. U kávy si mohou posedět přímo na zámeckém nádvoří. Ti, kteří chtějí zažít trochu adrenalinu, se mohou podívat do zámeckého sklepení. Turisty už při vchodu na zámecké nádvoří upoutá květinová výzdoba a také nové směrové cedulky.

(ik, čtk)