Letos si připomínáme 160. výročí narození spisovatele Aloise Jiráska, který žil čtrnáct let v Litomyšli a působil zde jako gymnaziální profesor dějepisu a zeměpisu. Z litomyšlského prostředí čerpal inspiraci i pro svá literární díla, z nichž nejznámější je Filosofská historie (1878). Ta se dočkala řady vydání s ilustracemi různých autorů, nepřekonané však zůstanou obrázky Adolfa Kašpara.

Adolf Kašpar se narodil v roce 1877 v Bludově u Šumperka. Hodně cestoval, navštívil Valašsko, Slovensko, Itálii, Mnichov, Paříž, Benátky, Dubrovník, Split a Sarajevo, Tyroly i Solnohradsko.

V letních měsících pobýval často v Lošticích na rodném Šumpersku a ve valašské Rusavě. V roce 1934 na Chodsku, kde sbíral materiál pro ilustrace Baarovy Paní komisarky, náhle zemřel na mrtvici během výletu k Čertovu jezeru.

V českém umění Adolf Kašpar zaujal významné místo především jako ilustrátor.

Stal se ceněným a vyhledávaným umělcem v tomto oboru. Ilustroval například Nerudovy Romance štědrovečerní, Kam s ním?, Z letních vzpomínek, Jiráskovu Filososkou historii, Temno, F. L. Věka, kroniku U nás, Raisovy Zapadlé vlastence a Západ, Wintrova Mistra Kampana a mnohá další díla. Nesmrtelným se stal jeho výtvarný doprovod k Babičce Boženy Němcové.

Sám Kašpar však nerad slýchal, že je ilustrátor, byl také malířem, vynikajícím akvarelistou.