Karel Herynek slyšel poprvé jódlování jako osmiletý školák z magnetofonové pásky. Zvuk mu natolik učaroval, že sám začal jódlování trénovat. „Zkoušel jsem různé techniky a způsoby. Jsem samouk, i když jsem později docházel k profesorce do Vysokého Mýta. Je to poměrně náročné,“ říká zrnětínský rodák Karel Herynek.

Jódlování je nejstarší dorozumívací prostředek v Alpách. Fungovalo to na stejném principu, jako dneska mobilní telefon. „Pomalé jódlování znamenalo, že je všechno v pořádku a rychlé, že se něco děje,“ vysvětluje Herynek. V Alpách sice ještě nebyl, ale v brzké době se chystá na festival do Rakouska. A bude mít co předvést.

S jódlováním Karel Herynek objel už několik soutěží a přivezl množství úspěchů. Mimo jiné je držitelem českého rekordu. „Mám od roku 2009 rekord v jódlování, a to na počet falzetů za jednu minutu a na jeden nádech. Na jedno nadechnutí jsem zvládl jódlovat 33,8 sekund. A podařilo se mi 142 falzetů za minutu. Hned druhý den to po mně zkoušel jeden člověk s kyslíkovou bombou, ale nedokázal to,“ vzpomíná Karel Herynek. Přiznává, že je jódlování velmi náročné na dýchání a na hlasivky. „Musí se najít taková technika, aby se hlasivky tolik nenamáhaly. Když jsem třeba nastydlý, tak to není možné vůbec. Jinak ale trénuji každý den asi jednu hodinu,“ dodává jódler, který pracuje jako svářeč.

Karel Herynek se zúčastnil rovněž několika soutěží. „Byl jsem na Československo má talent, kde jsem postoupil až do semifinále. Na Portě jsem skončil na třetím místě a dostal jsem cenu za výjimečný výkon a jódlování,“ přibližuje úspěchy Herynek.

Jeho umění slyšeli i hosté slavnostního vyhlášení Vesnice roku v Poříčí. Tady navíc zazpíval píseň o svém rodném Zrnětíně. „Rád se sem vracím. Líbí se mi tady ten klid a volnost, všude je krajina a to je to nejhezčí,“ uzavírá Karel Herynek, který v současné době žije v nedalekých Nových Hradech.