Před nedávnem přibyly do sbírek hradu Svojanov vzácné vyřezávané lustry. Tentokrát se mobiliář rozrostl o kachlová kamna. „Podařilo se nám zakoupit historická kachlová kamna z devatenáctého století," uvedl kastelán hradu Miloš Dempír. Každý skvost najde na hradě uplatnění. Nejinak je tomu také s tímto exemplářem. „Rozhodli jsme se, že je nainstalujeme do loveckého salonku, který je využívaný pro různé akce," poznamenal kastelán. I po staletích jsou kamna stále funkční. „Budou prostory salonku vytápět. Vytvoří příjemné a zvlášť v chladnějších měsících v roce i útulné prostředí," mínil Miloš Dempír.

Dlouhá cesta 
na hrad

Unikátní kamna v těchto dnech sestavuje přímo v prostorách hradu odborník. Musely absolvovat dlouhou cestu, než se dostaly až do Svojanova. „Kamna jsou původně z Letovic. Když se jejich majitelka stěhovala do Rakouska, nechala kamna rozebrat a odvezla si je tam s sebou," uvedl kamnář Lukáš Novotný. Tím jejich cesta ale neskončila. „Na důchod se paní vrátila zpět do našeho kraje, ale kamna už doma sestavit nechtěla. V bytě na ně totiž nemá místo," vysvětlil Lukáš Novotný. Kamnář ženě navrhl, že by ještě mohly být užitečné. „Nabídl jsem jí, že bych je postavil na hradě Svojanov a ona souhlasila," sdělil kamnář. Kamna jsou hodnotným přírůstkem do hradních sbírek. Jsou z roku 1827. Mají velice dekorativní vzor i na pohled příjemnou modrou barvu. Po sestavení dosáhnou výšky dva a půl metru.

Po kamnech přijde na řadu pec

Pracovníci hradu hledají další vylepšení. Kachlová kamna nejsou tedy posledním prvkem, ze kterého bude na Svojanově sálat teplo. „Rádi bychom v hradní kuchyni postavili pec, ve které bychom pekli chléb. Provoněl by celý hrad a návštěvníci by mohli i ochutnat," prozradil plány na nejbližší budoucnost kastelán Miloš Dempír.