Zajímavostí letošního ročníku je návrat Josefa Špačka, který se houslových kurzů před několika lety také zúčastnil jako student. Nyní se do Litomyšle vrací jako koncertní mistr České filharmonie. „Je to skutečně symbolický návrat. Když byl na kurzech naposledy, tak se od starších a zkušenějších učil. Teď bude sám dávat rady mladším houslistům. Je to pro ně skvělá ukázka toho, kde za pár let mohou být, pokud budou pilně cvičit,“ říká organizátor kurzů Radomil Kašpar. Výuku Josefa Špačka mohou zájemci navštívit 31. července od 15 do 18 hodin.

Mladí hudebníci při mistrovských kurzech nejprve čtrnáct dní intenzivně cvičí, pak se představí veřejnosti.

Kurzy vede uznávaný profesor Milan Vítek. „Jako mladý houslista v komunistickém Československu jsem se svými spolužáky neměl téměř žádnou možnost cestovat, takže interakce s hráči na smyčcové nástroje a s učiteli z jiných zemí nebyla možná. Kdykoli se jeden ze spolužáků vrátil ze soutěže nebo z koncertu v zahraničí, hned jsme ho nedočkavě vyslýchali, jak se různé skladby v jiných zemích hrají nebo jaké jsou nejnovější trendy ve hře na smyčcové nástroje. Tato zkušenost mě přesvědčila, že je velmi důležité vytvářet prostředí, kde se mohou studenti z celého světa setkávat při intenzivním studiu u vynikajících mezinárodních učitelů, kde mohou navázat přátelství a vyměňovat si vzájemně poznatky,“ vysvětluje Milan Vítek.

Součástí programu 23. ročníku Litomyšl International String Master Class jsou koncerty. Volně přístupná představení se odehrají ve Smetanově domě 28. července, 4. a 11. srpna. Kromě koncertů v Litomyšli vystoupí rovněž v Heřmanově Městci (5. srpna), Letohradu (6. srpna), Poličce (7. srpna), Potštejně (8. srpna) a Brandýse nad Orlicí (9. srpna). Lidé se na nich mohou seznámit s hrou mladých hudebníků z Norska, Dánska, Japonska, Islandu, Anglie, USA, Číny i České republiky. Kurzy v Litomyšli se konají od 22. července do 12. srpna.

Za dobu svého trvání hostily kurzy studenty z Anglie, Austrálie, Kanady, Číny, České republiky, Dánska, Finska, Německa, Islandu, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Mexika, Španělska, Švédska, Íránu a Spojených států amerických.