Původně gotický hrad s přistavěným renesančním zámkem a podzámčím. Tento unikátní renesanční komplex navštívilo v loňském roce 85 tisíc turistů.
Otevřeno je tu celoročně, ale všechny tři prohlídkové okruhy jsou zpřístupněné od soboty 2. dubna. Většina z nich je věnována především dětem, i když laskavou pohádku a humor ocení i dospělí.

V hradní a zámecké části vede prohlídkový okruh „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“ Můžete si prohlédnout ojedinělou expozici u nás – kupecké krámky, koloniál, obchod s kávou a C.K. hostinec, jak vypadaly v dobách našich prababiček.

Dále uvidíte barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu, kancelář pana nadlesního a další zajímavosti, kde mnoho tisíc exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie.
Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na vás už netrpělivě čekají a je jich tu na dvě stě.

Prohlídkovými okruhy vás provedou živé pohádkové bytosti. A nudit se s nimi rozhodně nebudete! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na vás čeká pytel pekelně dobrých bonbonů a možná i něco jiného!

Od dubna se otevírá rozšířený prohlídkový okruh „Zámecké pohádkové sklepení - Časem zpátky do pohádky I.“

Pohádkové sklepení

V tajemném pohádkovém sklepení našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Navštívíte tu také lesní a ledové království, pohádkovou hladomornu, čertovskou a vodnickou domácnost, rodinku starohradského obra, velkého ochočeného draka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení.

V prohlídkovém okruhu „Hradní pohádková půda - Časem zpátky do pohádky II.“ Uvidíte hradní půdu, plnou krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydlely ji čarodějnice různých kategorií a pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové.

Časostroj vás vezme zpátky do pohádky, navštívíte strašidláckou kuchyni, čarodějnou prádelnu a mydlírnu a na zámku si pak prohlédnete i komůrku kuchařky Magdaleny Háty.

V Čarodějné Bestyjole starohradské čarodějnice a kouzlobabky s láskou pečují o své živé miláčky, zvířátka, havěť a potvůrky.

Na letošní sezonu je pro návštěvníky připravena i celá řada historických a pohádkových akcí. První větší akcí jsou hned 9. dubna Valdštejnské slavnosti s osobní účastí vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny. Celé léto pak bude v duchu pohádek, středověku a templářů. Vstupné tu i pro letošní rok zůstává stejné. Informace na telefonu 602 302 265.

Celou nabídku, všechny připravované akce a další najdete na www.starehrady.cz. ⋌(zr)