Rodiště Bohuslava Martinů je letos nováčkem a zároveň třetím místem v Pardubickém kraji, kde dnes začíná festival Jeden svět.

Školní filmové projekce doplněné moderovanou diskuzí se konají celý týden v Centru Bohuslava Martinů a v Divadelním klubu. „Každý den proběhnou dvě projekce pro žáky a studenty. Vystřídá se zhruba patnáct škol jak z Poličky, tak i z okolních obcí, Litomyšle nebo Olešnice na Moravě,“ přiblížila Petra Jílková z občanského sdružení Pontopolis.

Organizátoři se snaží do festivalu zapojit studenty gymnázia nejen tím, že dostanou prostor při besedách, ale budou rovněž obsluhovat promítací techniku.

Žáci a pedagogové se s filmy o lidských právech setkali v Poličce poprvé vloni při nultém ročníku festivalu. Podle Petry Jílkové je zájem o projekce oproti loňsku zhruba jednou tak velký. Navíc tento rok pořadatelé nabízejí šest snímků během tří večerů také veřejnosti.

Ve středu promítáním diváky provede jako moderátorka humanitární pracovnice Markéta Kutilová, která pochází z Poličky. Ta se právě vrátila ze zemětřesením zničeného Haiti. Festival Jeden svět pořádá společnost Člověk v tísni na třiceti místech republiky.

Tři večery pro veřejnost

úterý 23. března

Nevítaní

Pětici hlavních postav, které se narodily s vážným postižením a byly rodiči odmítnuty, sledoval režisér Tomáš Škrdlant neuvěřitelných dvacet let. Po filmu následuje debata s jedním z aktérů filmu Janem Halaburtem a Jaroslavem Trávníčkem, který několik let pracoval s tělesně a mentálně postiženými.

Začátek v 18:00.
Místo konání: Divadelní klub

Chemo

Z prostředí varšavské onkologické kliniky.

Začátek ve 21:00.
Místo konání: Divadelní klub

středa 24. března

Zaostřeno na Írán

Zemřít ukamenováním

Trest smrti ukamenováním mohou v Íránu dostat ženy a někdy i muži, kteří se provinili cizoložstvím, prostitucí či zabitím v sebeobraně. Po filmu následuje debata s Markétou Kutilovou a jejími hosty: Zbyněk Noha, který žil 3 roky v Íránu a nedávno se vrátil; Veronika Dvořáčková – strávila 1 rok s vládním rekonstrukčním týmem v Afgánistánu

Začátek v 18:00.
Místo konání: Divadelní klub

Afghánská superstar

Po třiceti letech válek a vlády Tálibánu se do Afghánistánu vrátila popkultura.

Začátek ve 21:00.
Místo konání: Divadelní klub

čtvrtek 25. března

Anna v přední linii

Anna Politkovská, ruská novinářka týdeníku Novaja gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku, byla 7. října 2007 zavražděna. Součástí promítání je debata na téma Rusko s Liborem Dvořákem z Českého rozhlasu a mladou ruskou studentkou Victorií Novoseltsevovou.

Začátek ve 18:00.
Místo konání: Centrum Bohuslava Martinů

Kimčongílie

Severní Korea je bezesporu nejizolovanější zemí světa. Totalitní režim zde již šedesát let zavírá své obyvatele do koncentračních táborů za sebemenší prohřešky.

Začátek ve 21:00.
Místo konání: Centrum Bohuslava Martinů

Součástí festivalu bude prodej výrobků z Namibie a Fair trade čajovna