VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak a proč se dnes píší dějiny obcí

Jevíčsko - Jevíčko, Vranová Lhota a Chornice: Letošní oslavy obecních výročí přinesly také několik knižních publikací. Zájemci o regionální historii by je neměli přehlédnout.

21.11.2008
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: archiv

Jednoznačně nejbohatší žeň sklidili v Jevíčku, které si letos připomínalo sedm set padesát let od první písemné zmínky. Tři vydané a jedna připravovaná publikace, stejně jako příklady dvou dalších obcí, ukazují, že vydávání knih s regionálně historickou tematikou není otázkou peněz, ale pochopení, že jde o účinný prostředek k utváření a upevňování lokálních kolektivních identit.

Poválečný vývoj Malé Hané

Stojí za pozornost, že současná vlna vydávání tohoto typu publikací, které vycházejí zpravidla při příležitosti kulatých obecních výročí, zasáhla výhradně oblast Malé Hané. Čím si to vysvětlit? Zdá se, že to může souviset s poválečným vývojem. Jevíčsko totiž, na rozdíl od severně položených sousedních oblastí osídlených do té doby německým etnikem, nebylo postiženo odsunem, při němž došlo k totální výměně obyvatelstva.
Nově příchozí osídlenci, kteří sem směřovali z českého vnitrozemím se nutně museli cítit vykořeněni. Neznali krajinu, historii, památky ani tradice a neměli ani mnoho možností jak se s nimi seznámit. Vzhledem k tomu, že některé obce bývalého Hřebečska byly až z devadesáti devíti procent osídleny Němci, nezůstal v nich po hromadném odsunu nikdo, kdo by mohl nově přichozím Čechům tyto tradice zprostředkovat.

Zůstalo jen několik vlastivědných publikací, které však, jako produkt německého regionálního dějepisectví, dlouho nebyly využívány. Na vině byl intenzivní poválečný odpor ke všemu německému, podporovaný státní a stranickou propagandou, na jedné straně a jazyková bariéra (s tím, jak se vytrácel bilingvismus) na druhé straně.

Přesto se našly výjimky. První český ředitel moravskotřebovského muzea Rudolf Hikl stihl, právě díky opoře v předválečné německy psané literatuře, za dva roky svého krátkodobého pobytu sepsat dodnes čtené a oceňované dílo. Jen na okraj dodáváme, že po roce 1989 se tento vztah, kdy bylo naopak z často více než sto let starých německých vlastivědných publikací bezostyšně nekriticky opisováno, převrátil vzhůru nohama.

Tři knihy o Jevíčku

Zastavme se nejprve u Jevíčka. Ze tří již vydaných publikací jde ve dvou případech o reedice starších prací Benjamina Popelky a Jaroslava Mackerleho, třetí knížka je dílem publikačně pilného amatérského badatele Jana Suchomela. Popelkovu knihu, která vyšla poprvé v roce 1912, již dnes, až na výjimky, nelze číst jako literaturu, ale jako obraz doby. Některé její pasáže byly navíc problematické už v době, kdy kniha vyšla. Autor ji totiž nestihl dokončit, po jeho smrti zůstaly nedopsané celé dlouhé pasáže, které se bohužel týkaly zejména Jevíčka. Knihu po dohodě s redakcí dokončil Popelkův syn, který si s tím však hlavu nelámal. Scházející části nahradil, i s chybami, překladem z německy psané vlastivědy Moravskotřebovského okresu.
Pro druhou knihu, kterou je Mackerlův Letopis města Jevíčka, nic podobného neplatí. Přestože od jejího prvního vydání uplynulo v letošním roce přesně padesát let, neztratila ze své hodnoty téměř nic. Platí to hlavně pro vývoj od šestnáctého století dále, který autor zpracoval na základě důkladného studia originálních materiálů z městského archivu. Publikace, která by Mackerleho monografii antikvovala, dosud sepsána nebyla. Poslední prací, o níž byla řeč, je soubor tematicky různorodých, populárně laděných článků k dějinám Jevíčka, které Jan Suchomel již zčásti publikoval v místním tisku. Snad ještě letos by měla vyjít práce dalšího místního badatele Františka Plecha, který pro město připravil textovou část městského prohlídkového okruhu.

Když Třebůvka unášela čas

Knižní zpracování dějin obce si ke svému výročí s předstihem nadělili i ve Vranové Lhotě. Oproti Jevíčku však jde o nové zpracování. Ani zde však autor, publicista Oldřich Koudelka, nestavěl na zelené louce, což s sebou bohužel přineslo i převzetí některých dnes již překonaných interpretací. V souvislosti s pochybnostmi o oprávněnosti výročí už o nich byla řeč. Při zpracování starších období čerpal autor především z prací Františka Hekeleho a Viktora Stoupala.

Odborná polemika, přestože by neměla být od reflexe práce laickou veřejností oddělena, je jedna strana mince. Jiná věc je, co tato publikace přináší těm, kteří v obci žijí a události zaznamenané na jejích stránkách posuzují očima kolektivní, rodinné i osobní paměti. A v tomto směru plní Koudelkova populárně historická práce, poeticky nazvaná Když Třebůvka unášela čas, svoji roli dobře.

Dějiny obce Chornice

Oldřich Koudelka je autorem i poslední publikace, o níž se chceme zmínit. Opět se jedná o jubilejní publikaci, kterou si při příležitosti sedmisetpadesátiletého výročí v letošním roce vydali v Chornicích. Stejně jako v předchozím případě tu autor navazuje na své předchůdce, především Františka Kouřila, a připojuje výklad novějších období. Chornice však představují, oproti tomu, co bylo řečeno v úvodu, přece jen jistou výjimku. Obec sice leží na hranicích Malé Hané, přesto svou minulostí patří jednoznačně k Hřebečsku.
Před první světovou válkou byla z devadesáti šesti procent osídlena Němci, které po roce 1945 stihl stejný osud jako většinu jejich hřebečských sousedů. Po roce 1918 se v obci utvořila česká menšina, která do roku 1930 vzrostla na čtvrtinu všech obyvatel. A s tím souvisel i zvýšený zájem o historii obce v poválečném období mezi českými novousedlíky.

Nezastupitelná role místních historiků

Ještě jedna věc stojí v souvislosti s dějinami obcí za zmínku. Je to nezastupitelná role místních amatérských historiků a kronikářů. I v tom se projevuje rozdíl mezi kontinuálně osídlenou Malou Hanou a vysídleným a znovuosídleným Moravskotřebovskem.
Téměř v každé malohanácké obci se najde někdo, kdo se místní historií zabývá. Bylo tomu tak i v německých obcích bývalého Hřebečska. Jenže po odsunu nezůstalo z této někdy dosti dlouhé tradice nic. A v tom je i jedna z příčin současného stavu. Nejenže obecní samosprávy bývalých německých obcí dnešního Moravskotřebovska neusilují o nové zpracování dějin obce, ale většinou ani nemají nikoho, kdo by v obyvatelích zájem o místní historii probouzel a podněcoval.

A nejen to. Ukazují, že tím to pro ně nekončí, že jsou pro posílení historického vědomí a zachovaní lokální kultury a tradic ochotni něco udělat. Finanční prostředky, které všechny tři obce na zpracování a vydání uvedených knih vynaložily, jistě nebyly zanedbatelné a mohly být, tak jak se to dosud v řadě míst děje, utopeny v něčem zdánlivě ekonomicky přínosnějším.
Jenže všechno se penězi poměřovat nedá, jsou i jiné hodnoty, které stojí za to udržovat a rozvíjet. Třeba si to časem uvědomí i někdejší německé obce bývalého Hřebečska.

JIŘÍ ŠMERAL, historik a univerzitní učitel FF UP v Olomouci

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční manažer 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti ekonomiky a financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) Vedoucí ekonomického úseku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: VŠ / SŠ vzdělání ekonomického směru, znalost podvojného účetnictví, znalost účetních standardů, daňové legislativy, znalost práce na PC (MS Excel, Word), zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, flexibilita, komunikativnost, výhodou ŘP skupiny B, NABÍZÍME: jistotu a stabilitu firmy s více jak dvacetiletým úspěšným působením na českém trhu, práci na HPP - po zapracování na dobu neurčitou, perspektivní zaměstnání a možnost profesního růstu, pravidelná školení, motivující finanční ohodnocení, zaměstnanecké benefity, při nemoci do 5 pracovních dnů finanční bonus, 25 dní dovolené, 100 Kč stravenky, služební telefon, notebook, firemní akce, další zaměstnanecké benefity, základní plat v závislosti na schopnosti samostatného výkonu a řízení kolektivu (do 45.000 Kč/měsíc), KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Evt stavby s.r.o., V Zahrádkách, č.p. 2155, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jana Koutná, +420 777 125 507.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 21 400 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka českého jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21400 kč, mzda max. 32170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: výuka českého jazyka na 2. stupni ZŠ, POŽADAVKY: splnění kvalifikace podle zákona 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, aprobace pro výuku uvedeného předmětu na základní škole, výhoda další aprobace , NABÍZÍME: nízký počet žáků ve třídách - malá vesnická škola rodinného typu, KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Základní škola, radiměř, okres svitavy, 569 07 Radiměř. Informace: Radka Satrapová, +420 461 594 139,731 612 039.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 120 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: prodej a doplňování zboží, zodpovědnost za svěřený úsek, čeká na Vás zajímavá práce v podobě kontroly čerstvosti ovoce a zeleniny, doplňování zboží, práce na pokladně, POŽADAVKY: praxe výhodou, příjemné a vstřícné vystupování, ochotu pracovat v kolektivu, NABÍZÍME: mzdu 120 Kč/hodinu + odměny, firemní benefity - atraktivní ceny služeb mobilního operátora, slevy na produkty dodavatelů elektrické energie a plynu, příspěvek na obědy, zaškolení, možnost plného nebo zkráceného úvazku, nástup možný dle dohody, možnost čerpání dalších firemních výhod, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Qanto services s.r.o. - svitavy (riegrova), Riegrova, č.p. 1624, 568 02 Svitavy 2. Informace: Emil Parent, +420 721 832 722.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 14 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Bezpečnostní pracovník ostraha objektů a staveb. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: ochranná služba osob a specializovaných objektů, POŽADAVKY: čistý trestní rejstřík, zkušenost a znalost bezpečnostních a detektivních služeb, výhodou je zbrojní průkaz, anglický nebo německý jazyk, osvědčení o profesní kvalifikaci, zdravotní průkaz či praxe v oboru, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, možnost kariérního růstu, zajištění osvědčení o profesní kvalifikaci!, KONTAKT: kontaktujte nás telefonicky 608 022 755 nebo emailem: kariera@allsecurity.cz, www.allsecurity.cz. Pracoviště: All security cz s.r.o. - moravská třebová, Marxova, č.p. 136, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Miloslav Ondra, +420 608 022 755.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár v Němčicích

V Němčicích hořel porost a kombajn

Ilustrační foto.

Zastupitelé svolali jednání

Krkonoše mají novou turistickou atrakci

Pec pod Sněžkou /FOTO, VIDEO/ - V nadmořské výšce 1062 metrů nad mořem vyrostla originální novinka s úžasným výhledem na Krkonoše i pohledem do zákoutí přírody.

OBRAZEM: Bučina byla dějištěm 53. Her bez katastru

Bučina – Bláznivé dovádění dospěláků nejen z východních Čech, to je podtitul Her bez katastru.

Za výrobu dětské pornografie dostal šest let

Hradec Králové - Šestiletý trest vězení v pátek krajský soud udělil Pavlu Rohelovi, který podle obžaloby na Náchodsku vyráběl a prodával dětskou pornografii.

Z Kanady přivezli do Poličky zlato

Polička - Město má zlato. Matěj Štefka a Karel Geba, oba hráči SK Kometa Polička, reprezentovali Českou republiku i město Poličku na Mistrovství světa v hokejbalu hráčů do 20 let v Kanadě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT