Speciálně pro litomyšlskou výstavu byly vytvořeny dvě originální postavičky Igráčků z dílny Miroslava Svobody. Jedná se o zpodobnění dvou historických osobností, jejichž životy jsou spjaty s Litomyšlí, a to šlechtičny Marie Manrique de Lary, manželky stavitele zdejšího zámku Vratislava z Pernštejna, a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové. V této souvislosti jsou prezentovány také portréty jmenovaných žen vytvořené Renatou Edlmanovou, která pro jejich ztvárnění využila techniku prošívání nástěnných textilií.

K výstavě je připraven doprovodný program pro školy a širokou veřejnost. Přijďte si do muzea domalovat a dotvořit vlastního Igráčka.

Putovní výstava vznikla v Technickém muzeu v Brně v souvislosti s obnovením výroby této figurky. V současné době se realizacím výstavy věnuje firma Efko. 

Adventní neděle v muzeu:
1. prosinec od 14 do 17 hodin Vernisáž výstavy Fenomén Igráček se uskuteční ve 14 hodin ve výstavních prostorách muzea. Vernisáž bude spojena s adventním posezením s autory výstavy a s textilní výtvarnicí Renatou Edlmanovou z Litomyšle.