Koník a pokojíčky

“Výstava je složena ze dvou částí. Historické hračky tvořící osm celků, budou ve vitrínách a ke každému bude připraven doprovodný koutek, kde si děti mohou na hračky sáhnout a pohrát si s nimi,“ řekla ČTK pracovnice Městského muzea a galerie Polička Pavla Pavlíčková.

Příchozí uvidí pohybové hračky, koníky či koloběžky, nebo hračky napodobivé, mezi než patří dětské kuchyňky a pokojíčky. Kluky láká řemeslnická dílnička. S některými hračkami lze manipulovat, jsou na kolečkách, hýbou křidélky nebo reagují na potažení šňůrkou, s jinými se pomazlí. Chybět nebudou ani mnoha generacemi oblíbené panenky a medvídci.

V jedné z místností muzeum vystavuje také hračky pro handicapované děti. „Nejstarší exponáty pocházejí z konce 19. století, nejnovější jsou ze 70. let minulého století,“ uvedla Pavlíčková.

Hadrový poník z koncentračního tábora

Muzeum spolupracovalo při přípravě výstavy i s místními obyvateli, které vyzvalo k zapůjčení jejich starých hraček. Ozvalo se asi dvanáct lidí z Poličky a okolí, kteří zapůjčili různé typy hraček, od panenek a kočárků až po kuchyňky, kočárky a houpací koně. Další hračky jsou z muzeí ve Vysokém Mýtě, Hradci Králové, Litomyšli a Technického muzea v Brně. Některé kusy zapůjčili současní čeští výrobci hraček.

“Unikátní jsou hračky z koncentračních táborů. Máme tu dva koníky vyrobené z hadrů. Další zajímavostí je stolní společenská hra Robinson z přelomu 19. a 20. století, která je skvostně výtvarně vyvedená, ale k níž se, bohužel, nedochovala pravidla,“ řekla Pavlíčková.
Výstava hraček v Poličce končí 25. srpna.