Třináct hráčů z celého světa se připravuje a ladí své dovednosti, které prezentuje i široké veřejnosti na koncertech v Litomyšli, Poličce a v dalších městech.
„Před devatenácti lety na zámku se potkal starosta Miroslav Brýdl s Milanem Vítkem. Pánové si padli do noty a z malého nápadu jsou dnes respektované houslové kurzy," připomněl začátky organizátor kurzů Radomil Kašpar.

Mladí umělci předvedli své dovednosti v sobotu ve Smetanově domě na zahajovacím koncertě. Jednalo se o špičková vystoupení, která vzbudila v publiku velký ohlas. „Předem víme, jak na tom mladí hráči jsou, posílají nám nahrávky. Na koncertech však mohou překvapit osobitým podáním skladeb," řekl profesor Milan Vítek. Pro něj je tato akce, na kterou se každoročně těší, synonymem léta. S výukou mu pomáhá profesor Per Enoksson ze Švédska. O klavírní doprovod se stará tradičně Marie Vigilante.

Poprvé se přijela vzdělávat jediná Češka Alžběta Kuchlerová. „Litomyšl je krásné město. To vím už z předchozích návštěv. Hlavně jsem se těšila na nové lidi a také profesory," prozradila důvody účasti rodačka z Kroměříže. Ta v současné době studuje v Praze. Hře na housle se věnuje od šesti let.