Památník afrického cestovatele Emila Holuba v Holicích finišuje s vyklízením před generální rekonstrukcí. Ta by měla začít na počátku května letošního roku, a proto je třeba všechny exponáty do konce dubna ze stávajících prostor vyklidit. Znovu se do památníku slavného holického rodáka vrátí za rok.

„Ještě než jsme začali stěhovat, museli jsme vyřešit ten největší problém, doslova nerudovský, a sice, kam s tím. Nakonec se nám podařilo volné prostory najít a vyklízení muzea mohlo začít,“ sdělila vedoucí památníku Marcela Jeřábková a dodala, že se v průběhu prací nevyskytl žádný větší problém se stavem exponátů.

„Samozřejmě, že jsme se o vystavené exponáty průběžně starali a ošetřovali je, a ty více poškozené byly průběžně restaurovány v odborných dílnách. „Přesto některé exponáty došly zkázy, zejména drobné záležitosti jako korály nebo mořské houby. Z těch větších se ale nerozpadl žádný,“ upřesnila Jeřábková.

Většinu exponátů vedení muzea spolu s dobrovolníky vyklidilo ručně. „Na Buvola kaferského jsme ale museli povolat techniku,“ sdělila vedoucí muzea Marcela Jeřábková s tím, že některé kusy už v nové expozici návštěvníci neuvidí. To se týká především vzácné Žirafy okapi. „Žirafu, jejíž vycpaniny jsou v naší republice pouze dvě, jsme vrátili původnímu majiteli, tedy řádu premonstrátů. Po restaurování tato žirafa asi obohatí expozici Národního muzea v Praze,“ uvedla Jeřábková.

Až se po roce Holubův památník znovu otevře veřejnosti, dočká se expozice určitých změn. Například v prostorách, kde až dosud byla umístěna pracovna Emila Holuba, bude po renovaci přednáškový audiovizuální sál ve stylu knihovny 19. století.

„Centrální místnost pak bude věnována přímo Holubovi a jeho cestám, a bude zde také zmínka o Holubově manželce Růženě.
Africká vesnička zůstane zachována s tím, že na pozadí se objeví projekce běžného života africké vesnice. Na místě nynější skleněné stěny na západní straně budou proudit skutečné Viktoriiny vodopády. Půjde o projekci do suché mlhy, ale pod vodopády poteče pravá Zambezi,“ popsala chystané změny Marcela Jeřábková.

Rekonstrukce památníku Emila Holuba v Holicích si vyžádá přes dvacet milionů korun. Město Holice, jako zřizovatel muzeu, získalo většinu prostředků na rekonstrukci z evropských fondů. Návrh nové expozice zpracoval známý architekt David Vávra.

(peš)