Dámy z pěveckého sboru si pro letošní rok připravily pásmo písní a básní o vodě. „Pro dnešní večer jsme vybrali písničky o vodě. Chceme vzdát hold vodě nejen jako nositelce života, ale hlavně vodě jako studánce,“ uvedla Jindřiška Kubíčková, vedoucí sboru. Výběru repertoáru a nácviku věnovaly ženy téměř půl roku.

Soutěžní klání nahradil herec

Sbor paní s dívek má v Litomyšli dlouholetou tradici. Letošní společenský večer na počest Magdaleny Dobromily Rettigové byl již šestnáctý v pořadí. V předchozích letech dámy soutěžily, kdo udělá lepší bábovku nebo kdo má pěknější zástěru. Tentokrát od soutěžení upustily. „Letos přijal pozvání vzácný host, herec Stanislav Zindulka. Je velice milý a jeho povídání je tak zajímavé, že jsme nechtěli program soutěžemi narušovat,“ vysvětlila Jindřiška Kubíčková.

Také herec Stanislav Zindulka řekl svoje vyznání vodě. „Miluji vodu. Ve vodě je poezie, snění, i občerstvení a kus nějaké naděje. V podvečer, když sedíte u nějaké slatiny, vyčistí se vám hlava. Objeví se vzpomínky. Někdy se objeví v očích slzičky, třeba i slzy radosti. S vodou jsem se setkal taky ve své profesi. Hrál jsem velice mnoho vodníků a vždycky strašně rád,“ řekl Stanislav Zindulka. Známý český herec bavil přítomné rovněž vyprávěním historek ze svého života i z natáčení filmů. Nezapomněl ani na své herecké kolegy.

Náš kraj není pro Stanislava Zindulku neznámý. Každé léto na Litomyšlsko jezdívá. „Musím se k něčemu přiznat. Strašně rád jezdím do takových měst a Litomyšl miluji. Jezdíme sem na dovolenou. Sám jsem z Jilemnice. Dovolenou dělím mezi Jilemnici, Litomyšl a Budislav,“ uvedl herec. Také tu letošní má naplánovanou do Budislavi. Potvrdil, že minimálně tři týdny stráví právě v obci na Litomyšlsku. A jaké je hercovo životní krédo? „Je lepší se utahat než zrezivět,“ dodal Stanislav Zindulka.

Paní a dívky mají ze společenských setkání s Magdalenou Dobromilou Rettigovou radost. Už teď se těší na to příští.