Pod patronací muzikálových zpěváků Moniky Absolonové a Alana Bastiena pořádá obecně prospěšná společnost ProMancus druhý ročník celostátního pěveckého festivalu pro handicapované talenty. Letos mají příležitost předvést své hudební a pěvecké dovednosti také děti. Podmínkou bylo odeslat přihlášku a nahrávku písně. Finálový koncert se uskuteční 12. října v Olomouci, kde proběhne také vernisáž obrázků.

Přihlásit se mohli lidé s tělesným či mentálním postižením, kteří mají muzikální cítění, pěvecký nebo výtvarný talent.

Východočeši se v hojném počtu probojovali především do finále v kategorii výtvarníků. Tato část festivalu přitom zaujala více než stotřicítku autorů, z nichž se osobně zúčastní slavnostní vernisáže třiadvacet nejlepších.

Na letošní ročník se těší patroni festivalu, muzikáloví zpěváci Alan Bastien a Monika Absolonová. „Už vím, do čeho jdu, a jsem zvědavá, čím mě letos finalisté překvapí,“ řekla. „Na začátku jsem neměla sebemenší tušení, jak takový festival pro postižené bude vypadat, ale kývla jsem na nabídku zasednout v porotě, protože ráda podporuji projekty, které mají smysl. Obdivuji všechny vystupující a jejich pedagogy, jak se skvěle zvládli připravit,“ shrnula nejpodstatnější důvody své účasti Monika Absolonová.

Na finálovém koncertě se představí jedenáct jednotlivců, pět kapel a dva speciální hosté. „Bohužel z časových důvodů nemůžeme dát prostor všem, i když by si ho zasloužili, a to za píli při přípravě nahrávek,“ uvedla ředitelka pořádající obecně prospěšné společnosti ProMancus Simona Součková.

Vernisáž s předáním cen proběhne hodinu před samotným koncertem, tedy od 17 hodin v Mozartově sále Moravské filharmonie Olomouc. Úroveň kreseb jednotlivých autorů okomentoval svým osobitým způsobem také malíř Kurt Gebauer.

„Jsou velmi nadaní a v každém je z nich kus osobitosti. I samotní profesionálové se musejí mnohdy těžko dopracovávat k takovému přirozenému projevu. Z obrázků, které jsem viděl, tryská obrovská energie a hravost. A ta nám dnes často chybí,“ popsal profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Kurt Gebauer.

Podle něj můžeme u handicapovaných autorů najít to, co nám chybí, co jsme ztratili a co musíme často v dnešním světě hledat.

Finalisté přehlídky se mohou těšit na účinkování v opravdovém koncertním sále s kompletním profesionálním zázemím k dispozici, zpívat navíc budou před hvězdnou porotou v čele s oběma patrony i kmotrou Kateřinou Kornovou. Za svůj výkon získají hodnotné ceny.

Více informací o pěvecké a výtvarné části festivalu najdete na internetových stránkách: www.nadoblaky.cz

(edi)

Festivaloví finalisté z východních Čech

Výtvarná část:

• František Lhotský STD Ulita, Moravská Třebová
• Barbora Pohlová STD Ulita, Moravská Třebová
• Kamila Bednářová STD Ulita, Moravská Třebová
• Marcela Franková STD Ulita, Moravská Třebová
• Hana Seidlová Charita Moravská Třebová
• Ondřej Polanský Hradec Králové

Pěvecká část:
• Iveta Šebestová Pardubický kraj, Denní stacionář Slunečnice