Křest katalogu se uskutečnil za účasti čtyř ze sedmi představovaných výtvarníků. Návštěvníkům galerie se tak naskytla možnost poodhalit významy a podněty vystavovaných děl díky komentářům samotných autorů.

Výstava Česko-německé hvězdy prezentuje práce čtyř českých a tří německých mladých umělců, kteří se od 7. září účastnili sympozia pořádaného Galerií Miroslava Kubíka. Během dvou společně strávených týdnů připravovali materiál pro litomyšlskou expozici, která potrvá do konce listopadu. Česko-německé sympozium navázalo na předchozí dva ročníky. Projekt zahájila před dvěma lety výstava nastupující české generace malířů nazvaná Mladé hvězdy. O rok později sdružilo sympozium hvězdy české a slovenské. I letos galerie představila tvůrce, kteří už mají své místo v kontextu současné národní umělecké scény.

Jako první okomentoval návštěvníkům své vize zástupce německé sekce Matthias Hesselbacher. Přispěl skládanými kolážemi, které dekonstruuje a opět konstruuje v černobílém i barevném provedení. Další umělkyní z Německa, která přijala pozvání na sympozium, byla Carola Ernst. Vnímá umění jako možnost vyjádření sebe sama. Dočasný litomyšlský ateliér tak proměnila v jednu velkou stopu své osobnosti. Tvorbu třetího z německých výtvarníků, Floriana Meisenberga, přiblížil Marek Číhal. Meisenbergův smysl pro kontext místa se doslova otiskl do jeho instalace, kterou tvoří barevné obtisky pečiva z litomyšlských pekáren.

Pro nemoc svou účast omluvila česká malířka s ukrajinským původem Alice Nikitinová. Také ona se nechala inspirovat Litomyšlí. Její minimalistické obrazy doplnila plátna připomínající místní dopravní značky. Dále se představila česká umělkyně Jitka Mikulcová. Původní náměty obrazů často překrývá novými nápady. Dává tak vzniknout rozličným kompozicím skrývajícím tajemství. Dalším českým účastníkem sympozia byl Lubomír Typlt. Ten sice v den křtu nedorazil, ale jeho pestrobarevné malby s motivy dětí bez komentáře nezůstaly. Prohlídku zakončil Marek Číhal, kterého také políbila múza Litomyšle. Malířsko–kresebným rukopisem zachytil jak Bedřicha Smetanu, tak i návštěvu španělského královského páru ve zdejší hospodě.

„Sympozium hodnotím jako velmi úspěšně. Myslím si, že si ho umělci užili stejně jako my a litomyšlská veřejnost. Během sympozií pravidelně pořádáme dny otevřených dveří, kdy zveme na návštěvu ateliéru širokou veřejnost a studenty litomyšlských škol. Ti tak mají unikátní možnost vidět umělce přímo při práci. V konceptu sympozií plánujeme pokračovat i příští rok. V rámci čtvrtého ročníku představíme tentokrát hvězdy česko-polské," prozrazuje galerista Martin Kubík.

Cílem Sympozia a navazující výstavy je ukázat kontrast mezi jednotlivými přístupy mladých malířů k tvorbě a zároveň dokázat, že i přes jejich odlišnost se mohou navzájem doplňovat, ovlivňovat a vykrystalizovat v celistvý umělecký výsledek.

ANNA HANUŠOVÁ