Výstavní síň vedle marketu Kubík na Smetanově náměstí se tak přidá k dalším pěti expozicím, částem Smetanovy výtvarné Litomyšle, jež bude provázet po několik týdnů mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

Jean Effel se již vystavoval několik týdnů ve vysokomýtské městské galerii, nyní budou expozici, do jejíž instalace se zapojilo pět zemí a připravovala se několik let, obdivovat návštěvníci Litomyšle do 27. července. „Je to naše nejdražší výstava, naše galerie se plně zapojila do projektu Smetanovy výtvarné Litomyšle. Pozitivní je, že Vysoké Mýto neplatí celé náklady s výstavou spojené, velkou část uhradí Pardubický kraj. Výhodou je, že v Galerii Kubík je k dispozici skoro osm set metrů čtverečných plochy, takže se sem vejde daleko více Effelových prací, než tomu bylo v Městské galerii Vysoké Mýto, kde jsme prostorově přece jen omezeni,“ připomněl některé detaily ředitel vysokomýtské galerie Pavel Chalupa.

Jeho manželka Simona Chalupová režírovala divadelní představení vytvořené podle Jeana Effela. Jmenuje se také Stvoření světa a diváci ho začnou sledovat hned po výstavě od půl sedmé večer v sále Smetanova domu v podání divadelního ansámblu Arlekin z polské Lodže.

„Dbala jsem na to, aby zůstal zachován laskavý humor, takže je to představení rodinného typu skutečně pro všechny. Dospělí vychutnají vtip, děti zaujme například banda andělů, několikametrový jezevčík a další zvěřinec nebo loutky Adama a Evy. Inscenace má hodně hudby, písní je dvanáct a jsou to hity posledních přibližně pětadvaceti let, třeba We will rock you od skupiny Queen, ale zpívané polsky. Zpívá se naživo, hraje čtyřčlenná živá kapela. Doplňkem je určitě hraní se stíny nebo nápadité projekce.“ Představení vzniklo v Lodži, kde Simona Chalupová získala velkou podporu pro svůj projekt. Všechno dobře přeložila Renata Putzlacherová, napůl Polka a napůl Češka. „Scéna se staví osm hodin, je to velmi náročná záležitost.

Představení vzniklo vlastně jen pro polské publikum, které ho vnímá velmi příznivě. V Česku bude jenom toto litomyšlské vystoupení, pak bude Arlekin hrát týden v Krakově a znovu v Lodži,“ uzavřela pozvánku na Effela režisérka Simona Chalupová.

(jko)