Ohnivá svině nebo bezhlavý holič Kubíček, postavy z knihy Bohuslava Březovského Tajemný hrad Svojanov, zabydlely hradní sklepení. „Setkávali jsme se s lidmi, kteří sem přijeli a hledali právě nějaké připomínky těchto legendárních postav. Dříve bohužel bez úspěchu,“ vysvětlil kastelán hradu Miloš Dempír. Součástí nové prohlídkové trasy se stala rovněž hradní kuchyně. Sem návštěvníky zavedou průvodci úzkou chodbičkou dříve určenou pro služebnictvo. Zhruba čtyřicetiminutová prohlídka zahrnuje ještě pobyt v mučírně a poprvé otevřený dům zbrojnošů. V přízemí budovy, kterou postavili páni z Boskovic v patnáctém století, je nyní instalována výstava klasicistních dveří z Poličska.

Dům zbrojnošů

„Celá stavba sloužila jako ubikace pro hradní posádku. Poté historické dokumenty dokládají existenci hradního pivovaru, sýpek a skladů,“ přiblížil svojanovský kastelán. První patro je však jedním z posledních místností, kam turisté zatím nemohou. Na Svojanově ale všichni doufají, že rovněž tady hrad ožije. „Rádi bychom tam za finanční pomoci Evropské unie vybudovali výstavní sál, který by mohli využít rovněž divadelníci,“ uvedl Miloš Dempír.

O víkendu na Svojanov opět dorazily stovky návštěvníků. Nelákala je pouze nová expozice, ale především tradiční hradní jarmark s bohatým programem. V sobotu sem zavítalo 1567 návštěvníků. Tím byl překonán i nedávný velikonoční rekord.

Statistiky dokládají, že se hrad postupně stává jedním z nejatraktiv­nějších míst Pardubického kraje. Překonává i litomyšlský zá­mek.