Nechyběla ani beseda s autorem. Pořadatelé Jiřího Kučeru, fotografa barrandovských ateliérů, zpovídali online.

„Měla jsem možnost s Jiřím Kučerou mluvit osobně během poslední vernisáže výstavy fotografií Ivana Prokopa. Zmínil se, že ho k fotografování motivoval film Zvětšenina," uvedla Simona Tumova, amatérská fotografka z Poličky.

Jiří Kučera dokumentoval natáčení slavných českých filmů, mimo jiné Postřižiny, Vesničko má středisková nebo Báječní muži s klikou. Právě fotografie z těchto filmů je možné si prohlédnout v knihovně. „Během své kariéry fotoreportéra na Barrandově jsem spolupracoval zhruba na třiceti pěti filmech. Na filmech režisérů Jiřího Menzela, Juraje Herze, Vladimíra Síse a několika dalších bylo radost pracovat. Kromě fotografie filmové jsem i trochu fušoval do divadelní fotografie a hlavně jsem dokumentoval činnost nezávislé kulturní organizace Jazzové sekce," uvedl Jiří Kučera.

Umělec absolvoval Střední průmyslovou školu filmovou v Čimelicích, poté byl třináct let zaměstnaný jako fotograf ve Filmovém studiu Barrandov a roku 1968 emigroval. „Od roku 1968 žiji v Kanadě. Stále pracuji ve filmovém průmyslu, i když ne jako fotograf. O to více mě fotografie baví, přestože radost mi udělají třeba jen dvě fotografie za rok," prozradil Jiří Kučera.

Po vernisáži měli návštěvníci možnost zhlédnout v Divadelním klubu jedinečný filmový snímek Zvětšenina.

Zastavené obrázky Jiřího Kučery jsou ve vestibulu poličské knihovny k vidění do čtvrtého října. Kdo nestihl vernisáž, neměl by váhat a nechat si ujít tuto jedinečnou výstavu fotografií z barrandovských ateliérů. Zaujme každého, nejen nadšence pro fotografování.

(kaš)

ZASTAVENÉ OBRÁZKY. Tak se jmenuje výstava fotografií ze slavných českých filmů od Jiřího Kučery.