Bez chlebíčků a šampaňského se v klidu obejde rodina Lenky Kmoškové ze Sebranic. Na recesi sázejí už roky v Němčicích. Stovky lidí si nenechaly ujít ohňostroj a čočkovou polévku v Litomyšli.

Netradičně prožili lidé poslední den roku v Sebranicích. Spolek archaických nadšenců uspořádal den s pravěkými řemesly. Návštěvníci si vyzkoušeli nejen výrobu keramiky, ale ochutnali také chleba z pece na zahradě nebo viděli redukci železa. Kmoškovi totiž nepotřebují k Silvestru chlebíčky ani maraton u televize. „Silvestra většinou neslavíme. Raději uspořádáme nějakou akci pro veřejnost a pracujeme. Neuznáváme ten svátek. Konec roku je pro nás spíše keltský Samhain, který se v minulosti slavil na přelomu října a listopadu. Jinak Silvestr je pro nás den jako každý jiný. Půlnoci se většinou nedočkáme a usneme. Televize stejně nemá co nabídnout,“ řekl Jiří Kmošek ze Spolku archaických nadšenců. Samhain slaví v Sebranicích tradičně ve sklepení Morie hudbou, tancem či divadlem.

Recesní soutěž pořádají už od sedmdesátých let v Němčicích u Litomyšle. V místní hospodě bývá už od rána poměrně nebezpečno, protože hned za dveřmi stojí stará decimálka. Žádný z hostů neunikne vážení. Největší tlouštík poté získá titul nejváženějšího občana Němčic. Členové Spolku pro zachování místních kulturních tradic vyhlašují už i nejváženějšího hosta z přespolních. „Vítězem vážení se stal pan Holec mladší z Chocně. Váha ukázala 136 kilogramů. Nejváženějším občanem je Václav Štarman ze Člupku s hmotností 127 kilogramů. Celková hmotnost všech hostů byla 12879 kilogramů. Průměrná hmotnost činí 75,76 kilogramu,“ sdělil výsledky František Šauer, předseda vážní komise. Vážení se zúčastnili lidé nejen z Němčic, ale také z Litomyšle, Trstěnice, Sloupnice, Osíku, Vysokého Mýta, Prahy nebo z Mělníku.

Veselo bylo také večer kolem osmnácté hodiny na náměstí v Litomyšli, kde se konal tradiční ohňostroj. Starosta Michal Kortyš s manželkou vypustil k nebi lampion štěstí. Po ohňostrojném představení následovala čočková polévka. Nalévali ji radní města a přišly si pro ni stovky lidí.

Pokud se s námi chcete podělit o veselé fotografie či zážitky z oslav konce roku 2009, tak nám je pošlete na adresu: svitavsky@denik.cz.