Pomník sedláka v nadživotní velikosti před újezdskou školou připomíná selské rebelie. Na Litomyšlsku je vedl Lukáš Pakosta a za to byl také vrchností popraven. „Podařilo se nám kontaktovat potomky samotného Lukáše Pakosty. O svém předkovi vědí a na jeho odkaz nezapomínají,“ řekl zastupitel Stanislav Hladík. Pakostové žijí v Krušných horách. Do Dolního Újezdu přijeli v sobotu dva členové rodu, Petr a Lukáš. A zdá se, že zůstali věrní tomu, co dělal i jejich předek. „Dva synové pracují v zemědělství. Život na venkově je těžký, ale stojí za to,“ uvedl Petr Pakosta.

Stoletá škola

Připomínku selského povstání pořadatelé spojili s dalším významným výročím. Jedenáctého září uplyne přesně sto let ode dne, kdy byla historická budova základní školy vysvěcena a otevřena.

Do újezdské školy se o víkendu přišly podívat stovky bývalých žáků. Po letech procházeli známými chodbami a nad fotografiemi vzpomínali na školní léta. Vzpomínky na roky strávené ve škole v Dolním Újezdu ožily o víkendu nad desítkami starých snímků a almanachem. Na chodbách se potkávali bývalí spolužáci, kteří se roky neviděli. Mezi hosty se objevil mimo jiné Pravoslav Valný, syn dlouholetého ředitele Jana Valného. Právě na tohoto učitele lidé hodně vzpomínají. A důvod? „Byl přísný, pedant, ale hodně nás naučil,“ shodují se dnes bývalí žáci.

Základní škola v Dolním Újezdu byla otevřena 11. září 1910. Za sto let v lavicích usedlo 6699 žáků. Učilo tady sto sedmnáct učitelů a vystřídalo se patnáct ředitelů.

Ke staré budově školy byl v osmdesátých letech přistavěn nový pavilon, kde se nachází také sportovní hala a jídelna. V současně době pracují na nové škole dělníci, vyměňují okna a opravují fasádu.