Do roku 2010 organizovala fotofestival Galerie umělecké fotografie ve spolupráci s Kulturními službami Moravská Třebová. Letošní ročník pořádají studenti a lidé, kteří projevují zájem o kulturní dění ve městě, ve spolupráci s Kulturními službami města Moravská Třebová.

Fotofestival se v Moravské Třebové pravidelně koná od roku 2000. Patří mezi nejvýznamnější festivaly fotografií v České republice. Jeho hlavním cílem je představit tvorbu jednotlivců a fotografických sdružení a navázání pracovních, odborných i osobních kontaktů mezi vystavujícími fotografy.

K pravidelným účastníkům fotofestivalu patří Fotoklub Černá slunečnice z Prahy, Fotoklub Jablunkov nebo Fotoklub Litovel. Významnými autory, kteří v minulosti představili na festivalu svoji tvorbu, byli například fotograf časopisu Reflex Jan Šibík nebo zakladatel fotofestivalu Rudolf Zukal, který vloni v prosinci zemřel. Mezi fotografiemi nechybí ani díla zahraničních autorů, a to především z Polska, Slovenska nebo Německa.

Hlavním cílem fotofestivalu je představit tvorbu jednotlivců a fotografických sdružení a navázání pracovních, odborných i osobních kontaktů mezi vystavujícími fotografy. „Pořádáním fotofestivalu se snažíme vyplnit vakuum, které vzniklo v devadesátých letech minulého století. Po zániku mnoha fotokroužků a kulturních institucí, které se věnovaly pořádání soutěžních přehlídek fotoamatérů celé republiky, neexistuje mnoho možností, jak posoudit kvalitu fotografií vzniklých v amatérských kruzích,“ uvedl v roce 2008 Rudolf Zukal. Vystavená díla jsou po dobu zhruba dvou měsíců k vidění na různých místech v Moravské Třebové, například na zámku, městském úřadě, na radnici a v muzeu.

Každý ročník fotofestivalu nese své vlastní motto, jako „Setkání generací“ nebo „Podhůří, hory a lidé“. V rámci fotofestivalu nazvaného „Ti , kteří odešli, ale stále mají co říci“ mohli návštěvníci zhlédnout i fotografie těch autorů, kteří jsou již po smrti, včetně známých zátiší Josefa Sudka.

Nedílnou součástí festivalu se stala také fotosoutěž Salon na šňůrách, které se všichni přítomní autoři mohou účastnit. Kromě toho mohou zájemci v prvních dnech festivalu navštívit přednášky a besedy na různá témata, například „Mužský akt“, „Současná umělecká fotografie“ a „Tajemná tvář výtvarné fotografie“.

Velká soutěž

Zahájení letošního festivalu proběhne 25. června za účasti předních osobností české fotografie, které obohatí program nejen o svá díla, ale i o zajímavé přednáškové bloky. Součástí programu zahajovacího dne bude také tradiční soutěž Salon na šňůrách, kde mohou zájemci vystavit své fotografie. Výstavy budou ukončeny k 31. srpnu 2011.

Novinkou letošního ročníku je i velká internetová soutěž. Fotofestival Moravská Třebová vyhlašuje velkou internetovou soutěž o hodnotné ceny. Soutěže se může zúčastnit kdokoli, kdo rád fotografuje. Tématem celé soutěže je „Člověk“. Každý může do soutěže zaslat pouze jednu fotografii a to do 15. května 2011. Fotografie musí být ve formátu JPG, její velikost nesmí přesáhnout 400 kB a rozměry by neměly přesáhnout 800 pixelů.

Vítěze vybere odborná porota, která v den zahájení fotofestivalu předá oceněným hodnotné ceny.