To se týkalo pochopitelně i mě,"popsal atmosféru Benefičního dobového plesu moderátor večera herec Alfred Strejček.

Sobotní akce byla první tohoto druhu, kterou známý umělec moderoval. Během plesu si i zatancoval. „Tančil jsem asi po patnácti letech. Což bylo na mně zřejmě vidět. Ten tanec byl asi to nejprozaičtější, a takové nejnejistější, co na tomto večeru bylo," zhodnotil své vystoupení na parketu jinak všestranný umělec.

Retro oblečení

Dobový ples pořádal ve Smetanově domě Sbor paní dívek a Veterán klub Litomyšl. Nesl se v duchu první poloviny minulého století. Už v předsálí si mohli návštěvníci prohlédnout historická vozidla, a to včetně automobilu Aero 662 z roku 1931, a také nádherných dobových pump na benzin. Atmosféru podtrhlo i dobové oblečení přítomných pánů a dam. „Přišlo jich hodně a rád říkám, že speciálně ženám toto historizující oblečení nesmírně sluší," řekl na adresu lidí, kteří poslechli výzvu organizátorů plesu a stylově se oblékli, Alfred Strejček.

Sehnat oblečení na takovou akci může trvat i několik dní a je potřeba mít známé, využít obchody a také prohrabat skříně. Své o tom vědí manželé Dvořákovi. „Je to pro nás naprosto nový a famózní zážitek. Jsem nadšená z toho, že jsem mohla přijít v dobovém oblečení a že ta příprava nebyla jenom hodinu dopředu, ale byla několik dní," svěřila se Petra Dvořáková. Její manžel Radek ji doplnil: „Je to poprvé v životě, kdy jsem oblečen o pár desetiletí zpět. A hlavně vůbec adrenalin byl v tom, jestli vůbec seženeme to oblečení, abychom vypadali tak, jak vypadáme."

Oblek sehnat nebylo problém. Boty a motýlka koupit také ne. Buřinku, šálu a hůlku půjčil známý. Do detailu vyladěný tanečník nezapomněl ani na kapesní hodinky. Jeho manželka si půjčila doplňky pro změnu od své mladší kamarádky, a co nenašla ve skříni dokoupila. Největší radost při „hrabání v šatníku" měla ze své kabelky. „Tu mám z dětství, to znamená někdy ze sedmdesátých let. Moje maminka mi vždycky říkala, už to, prosím pěkně, vyhoď. A já jsem ji nevyhodila a mám ji dneska s sebou. Je naprosto úžasná a skvělá," sdělila nadšená tanečnice.

Na otázku, proč byl ples benefiční, odpověděl člen veterán klubu Jiří Flídr. „Pořád si myslíme, že je potřeba dělat něco pro druhé, kteří na tom jsou hůře než my ostatní. Výtěžek akce jsme se rozhodli věnovat speciální škole v Litomyšli a občanskému sdružení Ruka pro život."

Šťastný výherce

Správný ples má i svoji tombolu a dobový nebyl výjimkou. Hlavní cenou byl motocykl. „Je to motocykl Jawa 175, koupili jsme ji na inzerát," upřesnil Jiří Flídr.

Vítězem této neobvyklé ceny se stal František Pechanec z Litomyšle. „Má to tu nevýhodu, že to je to jediné, na co nemám řidičák. Ale je fakt, že jsem předpovídal, že to vyhrajeme, takže moje starost byla, jestli v tom je benzín. Doteďka nevím, jestli je nebo není," okomentoval s úsměvem výherce. Na motorce hodlá jezdit, až získá řidičské oprávnění a pokud se tak nestane, tak bude motocykl ozdobou v domě.

Vrcholem večera, kde se všichni skvěle bavili, bylo půlnoční vystoupení veterán klubu. Na historických motocyklech a kolech vjeli na tóny skladby „Dva roky jezdím bez nehod" do tanečního sálu. K tomu jim sekundoval Sbor paní a dívek, který zatančil a zazpíval.