Bývá zvykem, že zahajovací koncert navštíví významní hosté z řad veřejných činitelů, umělců, ale také sportovců. To také svědčí o prestiži celé akce. „Smetanova Litomyšl se mi velice líbí. Považuji ji za velmi důležitý festival, který přesahuje svým významem hranice regionu," řekl ministr kultury Daniel Herman. Ten se zúčastnil i mše v piaristickém chrámu, slouženou kardinálem Miloslavem Vlkem.

Během prvního koncertu zazněl průřez českou operní tvorbou od autorů jako Zdeněk Fibich, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů a samozřejmě Bedřich Smetana.

Na jevišti se během večera střídali sólisté a stálí hosté  Opery Národního divadla v Praze za doprovodu orchestru Národního divadla pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.

Do Litomyšle se přijel na festival a za svými přáteli podívat i kazatel Daniel Smetana, který zde dvanáct let působil. „Z koncertu jsem velice nadšen. Zejména z výrazu a projevu zpěvačky Evy Urbanové," sdělil Daniel Smetana, který si kromě zahajovacího koncertu nenechal ujít výstavy pořádané v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Operní festival končí 6. července a vstupenky na některá vstoupení jsou stále k dispozici.  Diváci mají mimo jiné možnost navštívit i externí koncerty v Chrudimi a ve Svitavách.